فیلم های روی پرده پردیس اطلس

فیلم های روی پرده هویزه

فیلم های روی پرده سیمرغ

فیلم های روی پرده پیروزی

فیلم های روی پرده آفریقا

فیلم های روی پرده قدس

مشهد سینما
 • یک گزارش میدانی: مردم چرا مرتضی پاشایی را دوست داشتند؟

  ۱۳۹۳/۰۹/۰۱
  تعداد نظر :(#)

  یک گزارش میدانی: مردم چرا مرتضی پاشایی را دوست داشتند؟


  حاج حبیب از کسبه حوالی مسجد امیرالمومنین [درباره دلیل محبوبیت مرتضی پاشایی در میان مردم] با بیان اینکه صدای زیبای پاشایی یکی از دلایل مهم پرطرفدار بودن وی طی سالهای گذشته است، توضیح داد: من تا قبل از مرگ این جوان خواننده آشنایی چندانی نداشتم فقط می دانم زمانی که اولین آلبوم وی به صورت سوپر مارکتی پخش شد در هفته اول فروش چندانی برای آن نداشتیم اما تقریبا بعد از گذشت چند روز بود که مجبور شدیم از شرکت پخش کننده تقاضای مجدد برای ارسال سری تازه ای از آلبوم او باشیم.

 • حاج حبیب از کسبه حوالی مسجد امیرالمومنین [درباره دلیل محبوبیت مرتضی پاشایی در میان مردم] با بیان اینکه صدای زیبای پاشایی یکی از دلایل مهم پرطرفدار بودن وی طی سالهای گذشته است، توضیح داد: من تا قبل از مرگ این جوان خواننده آشنایی چندانی نداشتم فقط می دانم زمانی که اولین آلبوم وی به صورت سوپر مارکتی پخش شد در هفته اول فروش چندانی برای آن نداشتیم اما تقریبا بعد از گذشت چند روز بود که مجبور شدیم از شرکت پخش کننده تقاضای مجدد برای ارسال سری تازه ای از آلبوم او باشیم.

  وی ادامه داد: من دلیل استقبال مردم از مراسم تشییع، خاکسپاری و ترحیم را در مرحله اول صدای خوب این خواننده و دوم اینکه جوان بودن او می دانم که به طور حتم باعث شد مردم اینچنین و به دور از هرگونه حاشیه و هیجان او را به خانه ابدی همراهی کنند.
  شاهین مرد ۳۵ ساله‌ای که به کار صرافی مشغول است در حاشیه مراسم ترحیم پاشایی با هدفونی در گوش گویی مشغول شنیدن یکی از قطعات این خواننده است. به محض اینکه از او در مورد واکنش پرشور مردم پیرامون مرگ مرتضی پاشایی می پرسم، پاسخ داد: مرتضی پاشایی به این دلیل در دل همه ما جا گرفت چون ترانه ها و آهنگ هایش حرف دل مردم را می زد. شما در آهنگ های او فقط جوانان را می بینید. من او را یک بار هم ملاقات نکرده بودم اما حتم دارم این متانت و مهربانی مرتضی پاشایی بود که در کنار آهنگ هایش اینچنین از او خواننده ای محبوب ساخت.
  یک خانم کارمند که همراه با دوستش در کنار خیابان با شور و هیجان نظاره گر نحوه استقبال مردم از مراسم ترحیم بود، با ذکر این این نکته که خوانش قطعه «نگران منی» پاشایی در برنامه «ماه عسل» امسال خود به تنهایی می تواند مهم ترین دلیل محبوبیت یک خواننده باشد، تصریح کرد: من هم مانند خیلی از هم نسلانم شناخت چندانی از شخصیت، شعرها و آهنگ های پاشایی نداشتم اما وقتی در این مدت به ویژه بعد از پخش ترانه «نگران منی» در برنامه «ماه عسل» کارهای او را شنیدم به این نکته رسیدم که او گرچه سابقه زیادی در عرصه موسیقی نداشت اما شعرها را از ته دل می خواند. او حرف دل مردم را می زد و وقتی هم مردم فهمیدند از بیماری سرطان رنج می‌برد بیشتر با آثارش مانوس شدند کما اینکه من تصور می کنم او در این مدت با خدا حرف می زد تا با خودش.
  سهراب کارمند یکی از ارگان های دولتی هم با ابراز علاقه مندی فراوانش به آثار مرتضی پاشایی معتقد است: مردم خاطرات زیادی با آهنگهای مرتضی پاشایی داشتند. آهنگ های او برای همه مردم خاطره انگیز هستند و شما می بینید که چه امروز و چه در روزهای گذشته از همه نسل ها برای شرکت در مراسم گرامیداشت او حضور پرشوری پیدا کردند. ضمن اینکه مظلومیت منحصر به فرد پاشایی نیز سهم زیادی در محبوب شدن او میان مردم داشت.
  وی افزود: من مطمئنم با وجود تمام شایعاتی که بعد از مرگ او درباره نحوه برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری مطرح شده بود، این اکثریت مردم بودند که بدون توجه به حاشیه ها و با میل شخصی در برنامه های مختلف شرکت کردند. البته در این میان نمی توان از باورهای معنوی پاشایی هم به راحتی عبور کرد چون مردم وقتی ببنند خواننده محبوبشان اینچنین با خدا و اهل بیت محشور است حس بهتری نیز از او دریافت می کنند. ضمن اینکه مردم ایران همواره از هنر و هنرمند استقبال می کنند.
  هادی بزرگمند کارمند بازنشسته هم به تنهایی در مراسم ترحیم حضور پیدا کرده است. او آنچنان به عکس های مرتضی پاشایی در دست طرفداران با حسرت نگاه می کند که وقتی از او برای انگیزه حضورش در چنین مراسمی سوال کردم، اینگونه پاسخ داد: مرتضی پاشایی بیماری بسیار سختی را پشت سر گذاشت. من تصور می کنم مقاومت بی حد و حصر او در مقابل بیماری سرطان که صدای او را نیز تحت تاثیر قرار داد نقش مهمی در نزدیک کردنش با مردم داشت. کما اینکه ترانه او در برنامه «ماه عسل» از وی شخصیت تاثیرگذاری ساخت. من به موسیقی بی نهایت علاقه مندم و باید بگویم صدای مرتضی پاشایی صدایی بود که ادا نبود. او از درون خود می خواند و طبیعتا اگر هنرمندی از درون خود پیام اثر خود را ارائه دادم لاجرم بر دل مخاطب نیز خواهد نشست و البته سرانجامش همین جمعیتی می شود که می بینید.
  ساناز فخاری دانشجوی پزشکی هم درباره دلایل محبوبیت پاشایی توضیح داد: تا قبل از اینکه وی با بیماری سرطان مبارزه کند بعید می دانم غیر از تعدادی از مردم که از طرفداران همیشگی موسیقی پاپ هستند او را شناخته باشند اما وقتی ماجرای بیماری او پیش آمد ترانه هایش نیز مورد استقبال قرار گرفت. البته چون ما در جامعه خود از عناصر اجتماعی چون شادمانی کمترین بهره را برده ایم و ترانه های پاشایی در متعالی ترین درجه غم و غصه قرار داشت مردم ما هم از آثار او استقبال کردند و نتیجه این شد که وقتی هم از این دنیا خداحافظی کرد با او تا این حد باشکوه خداحافظی کنند.

  حمیدرضا اصلانی هنرجوی موسیقی نیز اذعان کرد: مراسم پرشور و پرجمعیت تشییع، خاکسپاری و ترحیم مرتضی پاشایی نشان داد که مردم بیشتر از اینکه صرفا طرفدار شخص مرتضی پاشایی باشند طرفدار فرهنگ و هنر این سرزمین هستند که اگر روزگاری یکی از هنرمندان آن از میانشان رفت با این استقبال بنا به تصورات خود از او استقبال می کنند. این استقبال نشان داد که هنر این سرزمین هنوز زنده است و مردم نیز همواره احترام بسیار زیادی به هنرمندان این کشور قائل هستند و این احترام به حدی است که شاید یک هفته از زندگی عادی مردم یک شهر را این چنین تحت تاثیر قرار دهد.
  سعید نوجوان پوستر فروشی که در حاشیه مراسم ترحیم مرتضی پاشایی به فروش عکس هایی از خواننده محبوب این روزهای مردم تهران مشغول بود وقتی متوجه شد ما از مردم درباره دلایل محبوبیت زنده یاد پاشایی پرس و جو می کنیم به میان صحبت ما آمد و گفت: مرتضی پاشایی یک مرد واقعی بود. او هم مرد بود و هم صدای خوبی داشت. او به ما یاد داد که می توان در کنار مرد بودن هنرمند هم بود.

  محمد علی گرافیست که بالای سر خود عکس زنده یاد پاشایی با جمله «یکی هست که دیگه نیست» را به همراه داشت مرتب در خیابان مجاور مسجد امیر المونین فریاد می زد: «یکی هست که همیشه هست. یکی هست که همیشه هست. کی گفته مرتضی رفته. مرتضی هیچوقت نمی ره. مرتضی همیشه هست. آقایون خانم ها مرتضی همیشه هست.»

  وقتی از او درباره این علاقه و میلش به مرتضی پاشایی سوال کردم، گفت: مرتضی تمام خاطرات تلخ و شیرین من و هم نسلانم را ساخته است. او گرچه تازه مشهور شده بود اما صدای خوبش، مردمی بودنش، عاشقانه خواندنش و مقاومت جانانه اش در برابر سرطان از او هنرمندی ساخت که در چند ماه تبدیل به اسطوره شد. او هست و همیشه هست. من مرتضی را دوست دارم چون به من خیلی چیزها یاد داد. او به من و هم نسلانم یاد داد که خاطرات را چگونه می تواند در ذهن و قلب نگه داشت.

  میکاییل هنرمندی که در کار نوازندگی است نیز معتقد است: محبوبیت مرتضی پاشایی فقط و فقط داشتن یک قلب پاک بود و به نظر من هیچ چیز دیگری هم درکار نبود. او هنرمند واقعا خوبی بود و به نظر من اتفاقی که باعث شد مردم تا این حد از بدرقه او به خانه ابدی استقبال کنند بار دیگر نشان دهنده وحدت مردم شریف ایران بود که از بیمارستان تا محل خاکسپاری هنرمندانشان را تنها نگذاشتند. مرتضی آدم خاصی نبود اما چون با اعتقاد و معنویت در میان مردم حضور داشت باعث محبوبیت او شد.
  منبع:کافه سینما
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:

کانال تلگرام مشهد سینما کانال اینستاگرام مشهد سینما
تجهیزات آشپزخانه های صنعتی تجهیزات هتلی عطر روحانی تبلیغات

Copyright @ 2012 Mashhad-Cinema.All Rights Reserved /
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طراحی وبسایت مهام