فیلم های روی پرده پردیس اطلس

فیلم های روی پرده هویزه

فیلم های روی پرده سیمرغ

فیلم های روی پرده پیروزی

فیلم های روی پرده آفریقا

فیلم های روی پرده قدس

مشهد سینما
 • وقتی فیلمساز ما نان تولید را می خورد و نه اکران را

  ۱۳۹۲/۰۶/۲۱
  تعداد نظر :(#)

  وقتی فیلمساز ما نان تولید را می خورد و نه اکران را


  یادداشتی به بهانه ی روز ملی سینما

 • مشهد سینما - محمدعلی محمدپور
  آنچه که برای همه مان مشخص است این است که حال سینمای ما این روزها هیچ خوب نیست. سالن های سینما در کل کشور بسیار کمتر از حد استاندارد هستند و از طرفی سالن های موجود هم کم رونق و کم تماشاگرند. اما براستی دلیل مشکلات این روزهای سینمای ما چیست؟
  بحث را باید از آنجا شروع کرد که مشکل اساسی در واقع برمی گردد به عدم ارتباط درست بین فیلم و مخاطب. فیلم های فاخر و ارزشی و ... عنوان های من درآوردی هستند که حکایت از عدم برقراری درست معادلات سینمایی کشور دارد. سینمای این روزها و این سال های ما متاسفانه با مخاطب بیگانه است. متاسفانه فیلمساز اصلا مخاطب را نمی شناسد و اصلا سازنده و سرمایه گذار فیلم دغدغه ی ارتباط مخاطب را ندارد. یک سینمای دولتی و نیمه دولتی داریم که تماما مستقیم و غیرمستقیم بودجه اش از دولت و مرتبطین با دولت تامین می شود در نتیجه عملا ما فیلم غیردولتی در این سینما نداریم. اتفاقی هم که می افتد این است که مخاطب فیلم را و فیلم مخاطب را نمی فهمد و این می شود که سینما معنای واقعی خودش را از دست می دهد.
  واقعیت این است که چرخه ی صحیحی که سینما را به معنای واقعی سینما می کند مبتنی بر هزینه و سرمایه گذاری و بازگشت بوسیله ی فروش بلیت سینما به مخاطب است. حال وقتی با سینمای خودمان مقایسه می کنیم متوجه می شویم که هرگز این چرخه در سینمای ما اتفاق نمی افتد. نتیجه اش این می شود که تهیه کننده و فیلمساز ما میلیاردی هزینه می کنند و فیلم می سازند و فیلم شان نهایتا چندمیلیون فروش می کند و دوماه دیگر دوباره همان تهیه کننده و فیلمساز فیلم بعدی شان را می سازند. یعنی هیچ تهیه کننده ی ورشکسته و ضررکرده نداریم. حتی تهیه کننده ما دغدغه اکران و فروش فیلم را هم ندارد.
  تا وقتی سرمایه گذار و فیلمساز ما ترس از فروش و ضرر کردن نداشته باشند اوضاع کساد سینمای ما برقرار خواهد بود چون فیلمساز اصلا دغدغه ارتباط با مخاطب را ندارد، او فیلمش را می سازد و پولش را می گیرد، پول دولتی خرج می شود و مخاطب فیلم را ببیند یا نبیند و خوشش بیاید یا نیاید مشکلی برای فیلمساز بوجود نمی آید.
  در هر صورت ما همچنان امیدواریم که سینما در کشورمان به شکل صحیح خودش دربیاید و چرخه ی واقعی خودش را به دست بیاورد تا بتواند پویا و شاداب به حیات خودش ادامه دهد و تا زمانی که این اتفاق در این سینما نیفتد هرگز شاهد تغییر قابل توجه در اوضاع نابسامان سینمای مان نخواهیم بود.
  به امید اعتلای سینمای ایران...

  * عکس از: سایت خبری تحلیلی زریان
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:

کانال تلگرام مشهد سینما کانال اینستاگرام مشهد سینما
تجهیزات آشپزخانه های صنعتی تجهیزات هتلی عطر روحانی تبلیغات

Copyright @ 2012 Mashhad-Cinema.All Rights Reserved /
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طراحی وبسایت مهام