فیلم های روی پرده پردیس اطلس

فیلم های روی پرده هویزه

فیلم های روی پرده سیمرغ

فیلم های روی پرده پیروزی

فیلم های روی پرده آفریقا

فیلم های روی پرده قدس

مشهد سینما
 • تئاتر در بين جوانان خراساني رشد كرده است

  ۱۳۹۱/۰۷/۱۹
  تعداد نظر :(#)

  تئاتر در بين جوانان خراساني رشد كرده است


  ما در شهرستان‌ها ضعف آموزش در تئاتر را داريم و بنده اين مساله را به مسوولان تئاتر خراسان رضوي گوشزد كردم.

 • حسين مسافر آستانه با بيان اينكه شاهد حضور هنرمندان جوان در تئاتر خراسان رضوي هستيم آن را براي نمايش استان يك فرصت استثنايي برشمرد و بخش بازيگري در اين جشنواره را جلوتر از بقيه بخش‌ها عنوان كرد.

  اين كارگردان تئاتر با بيان اينكه در جشنواره امسال تئاتر رضوان شاهد حضور هيچ كدام از هنرمندان نام آشناي خراساني و مشهدي نبوديم، آن را يك كمبود جدي براي تئاتر خراسان ندانست و افزود: اين به معني رشد تئاتر در بين جوانان خراساني است و قطعا جاي اميدواري خواهد داشت.

  داور بيست و دومين جشنواره تئاتر رضوان با اشاره به اينكه در اين جشنواره كارها از پختگي بالايي برخوردار نبودند، رفع اين معضل را در صورت مشاوره و تمرين بيشتر در عرصه تئاتر دانست و گفت: باوجود همه مسايل، پتانسيل بالايي در اين جشنواره در بخش‌هاي مختلف ديده مي‌شود كه قطعا هنرمندان با آموزش بهتر و بيشتر، پيشرفت قابل توجهي خواهند داشت.

  وي ادامه داد: ايده‌هاي به كار رفته در نمايش‌ها بسيار خوب بود و نشان داد كه تئاتر از تفكر خارج نيست و در حال توليد انديشه در تئاتر شهرستان‌ها هستيم.

  نويسنده و كارگردان تئاتر با بيان اينكه يك متن نمايشي از دو وجه ساختار و محتوا تشكيل شده است، نمايشنامه‌نويسي كشور را در هر دو بخش داراي مشكلاتي دانست و افزود: دراين جشنواره نيز متون نمايشي در بخش ساختار و پرورش تفكر و ايده داراي مشكلاتي بودند كه اين موضوع هم با آموزش برطرف خواهد شد.

  وي با ارزشمند شمردن ايده‌ها و تفكرات جديد در اين جشنواره، در باب آموزش تئاتر گفت: ما در شهرستان‌ها ضعف آموزش در تئاتر را داريم و بنده اين مساله را به مسوولان تئاتر خراسان رضوي گوشزد كردم.

  وي در ادامه با اشاره به اينكه هم‌اكنون استعدادهاي فوق‌العاده خوبي در سطح خراسان رضوي ديده مي‌شود، تصريح كرد: اين گروه جوان تئاتري يك فرصت استثنايي براي تئاتر خراسان محسوب مي‌شوند و اگر آموزش لازم را در اين زمينه نبينند ممكن است براي تئاتر تبديل به يك تهديد شوند و خودشان ضربه ببينند.

  مدير سابق انجمن هنرهاي نمايشي كشور، بخش بازيگري در اين جشنواره را از بقيه قسمت‌ها جلوتر دانست و افزود: بازيگري در جشنواره تئاتر رضوان نسبت به كارگرداني، نمايشنامه‌نويسي و ساير بخش‌ها رشد بيشتري داشته كه البته نياز به آموزش در اين بخش هم ديده مي‌شود.

  وي در خصوص بخش جديد تجربه‌هاي نو اظهار كرد: بنا بر اتفاقات جديد جهاني و تغييرات ايجاد شده در تئاتر دنيا بايد شاهد حضور چنين بخشي در تئاتر ايران باشيم ولي مشكل امروز ما در اين بخش تقليد صرف در برخي نمايش‌ها از تئاتر غربي است كه بعضا به نمايش‌هايي با چنين عنواني ضربه مي‌زند.

  وي با اشاره به اينكه در برخي از نمايش‌هاي تئاتر تجربي شاهد تطابق با فرهنگ ايراني و به دنبال آن فرهنگ شهروندي خودمان نيستيم، وجود چنين بخشي را در جشنواره تئاتر استاني ضروري ندانست و افزود: ما بايد با اتكا به فرهنگ تئاتري خودمان دست به نوآوري و خلاقيت‌هاي نمايشي بزنيم.

  وي ادامه داد: تقليد از تجربه گراترين هنرمندان تئاتر دنيا به نمايش‌ها آسيب خواهد زد. زيرا اين موضوع به هيچ وجه با وجوه مختلف فرهنگ ما همخواني ندارد.

  وي تصريح كرد: اگر تئاتر امروز دنيا هم‌اكنون به اشكال مختلف و عجيب بر روي صحنه مي‌رود يك پروسه طولاني گذر از يك سري مسايل سياسي، اجتماعي، فرهنگي و فلسفي را پشت سر گذاشته و به اين نقطه رسيده است.

  مسافر آستانه ادامه داد: ما نمي‌توانيم به راحتي ميان‌بُر بزنيم و بايد تمام اشكال تئاتر را از كلاسيك و رئاليسم تا اكسپرسيونيسم و غيره تجربه كنيم تا بتوانيم روزي ادعاي كار در بخش تجربه‌هاي نو را داشته باشيم.

  وي در پايان با اشاره به اينكه متاسفانه افرادي بدون داشتن چنين آگاهي‌اي دست به توليد نمايش‌هاي تجربي مي‌زنند، آن را براي تئاتر ايران يك معضل دانست و افزود: افرادي مثل آتيلا پسياني از شش سالگي بر روي صحنه تئاتر بوده‌اند و گونه‌هاي مختلف نمايش را كار كرده‌اند، بنابراين كار در زمينه تئاتر تجربي از چنين افرادي پذيرفتني است، اما بنده، افرادي كه هنوز به پختگي كامل نرسيده‌اند را براي فعاليت در بخش تجربه‌هاي نو توصيه نمي‌كنم.

  منبع : ایسنا
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:

کانال تلگرام مشهد سینما کانال اینستاگرام مشهد سینما
تجهیزات آشپزخانه های صنعتی تجهیزات هتلی عطر روحانی تبلیغات

Copyright @ 2012 Mashhad-Cinema.All Rights Reserved /
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طراحی وبسایت مهام