فیلم های روی پرده پردیس اطلس

فیلم های روی پرده هویزه

فیلم های روی پرده سیمرغ

فیلم های روی پرده پیروزی

فیلم های روی پرده آفریقا

فیلم های روی پرده قدس

مشهد سینما
 • مشکل اصلي تئاتر مشهد، نبود مکان قانوني و مناسب مخصوص تمرين است

  ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  تعداد نظر :(#)

  مشکل اصلي تئاتر مشهد، نبود مکان قانوني و مناسب مخصوص تمرين است


  يك كارگردان تئاتر:

  مشکل اصلي تئاتر مشهد،

  نبود مکان قانوني و مناسب مخصوص تمرين است

 • چندي پيش به تماشاي تئاتر " توصيه/اعمال(ه م ل ت سابق!)" رفتيم. نمايشي که با ايده‌اي نو، به زبان تمامي جهان سخن مي‌گفت.

  به گزارش ايسنا، اهل هرکجاي جهان باشي بسته به تفکر و موقعيتي که درونش قرار داري، با اين نمايش ارتباط برقرار مي‌کني و به گونه‌اي آن حقيقتي که روبرويت جريان دارد و به تماشايش نشستي را در زندگي خود مي‌يابي.

  اين نمايش، نمايانگر زندگي انسان‌هاي عصيان زده و سردرگم عصر جديد است که ذهنشان سرشار از شک، ترديد و سوال‌هاي بي جواب است و در حال مبارزه با حصارهاي چسبناک اين زندگي که دور تا دور آن‌ها را فراگرفته است، هستند؛ طوري که اين افراد راهي جز دست و پنجه نرم کردن با آن‌ها، ندارند.

  دقيقا نمي‌توان گفت که حصارها نمايانگر چيست اما اين امر بديهي است که تجلي آن‌ها در زندگي هرانساني متفاوت است. حصارهايي که بشريت امروز را به اسيري گرفته است و راه فراري نيز براي آن‌ها باقي نگذاشته است. گويا اين مبارزه تا تسخير بشريت ادامه دارد خواهد داشت

  به گزارش خبرنگار ايسنا گروه نمايشي سيرکلز (هملت سابق!)، نزديک به يک سال است که به دست جمعي از دانشجويان سينما، تئاتر و ديگر رشته‌هاي هنري و غير هنري تشكيل شده است و شروع به تمرين و توليد نمايش‌هاي گوناگون کرده است.  يکي از عالي ترين اهداف اين گروه، برپايي کارگاه هاي آموزشي-اجرايي در جهت انتقال تجربه‌ها و آموزه‌هاي آکادميک و به روز و حتي هنوز کشف نشده به جوانان مستعد ديگر شهرها مي باشد.

  حضور يک ماه و نيمه‌ اين گروه نمايشي در مشهد، اولين قدم در اين مسير است. حضور اعضاي اين گروه در مشهد و همچنين اجراي نمايش نو و به ياد ماندني آن‌ها -توصيه/اعمال(ه م ل ت سابق!)- را بهانه کرديم تا با اين هنرمندان جوان و خونگرم به مصاحبه بنشينيم.

  کارگردان نمايش" توصيه/اعمال(ه م ل ت سابق!)": مشکل اصلي که در اين شهر وجود دارد، نبود مکان قانوني و مناسب مخصوص تمرينات تئاتر است.

  عرفان شيرنگي؛ کارگردان نمايش " توصيه/اعمال(ه م ل ت سابق!)" در گفتگو با خبرنگار ايسنا اظهار داشت: هدف اوليه من ( به عنوان کارگردان ) براي شروع کار اين بودکه مي‌خواستم به تعداد صحنه‌هاي نمايشنامه "هملت" - به عنوان مثال 20 صحنه از هملت- بازيگر داشته باشم و هر صحنه را تبديل به بازيگر کنم. علي رغم اين که چنين ظرفيتي -داشتن 20 بازيگر- در مشهد فراهم نشد، توانستيم توسط 10 نفر بازيگر کار ديگري انجام دهيم که عميق‌تر و پر مغزتر بود و در حال حاضر احساس رضايت بيشتري دارم.

  وي افزود: گروه نويسندگي کار خودش را از آناليز نمايشنامه "هملت" آغاز کرد و بعد از دل آن نمايشنامه جديد و باز از دل صحنه‌هاي آن، صحنه‌ي تازه‌ و سپس در نتيجه اين دوبار نوشتن‌ها نمايشنامه جديدي را خلق کردند که با اثر قبلي فاصله داشت. در نهايت يکسري کدهايي به بازيگران داده شد که از طريق آن‌ها توانستند کارکترهايي را با هدايت و حمايت گروه کارگرداني خلق کنند.

  شيرنگي عنوان کرد: "هملت" تنها بهانه‌اي بود به اين جهت که افراد گروه به دور هم جمع شوند و بر پايه اين نمايشنامه، يکسري تمرين‌ها و حرکت‌هايي را در حيطه‌هاي مختلف هم‌چون بازيگري، نويسندگي، طراحي صحنه، عکاسي، فيلم برداري و غيره انجام بدهند، سپس به تدريج بر اساس ايده‌هايي که افراد گروه در سرداشتند از آن متن به شکل کلاسيک خود به حد زيادي فاصله گرفتيم و به متني مستقل رسيديم که هيچ وابستگي خاصي به نمايش نامه "هملت" ندارد.

  وي خاطرنشان کرد: به اعتقاد من آن نمايش قبلي هم‌چون ققنوسي بود که مرد و از خاکسترش يک اثر جديد خلق شد و همان طور که آن‌چه در در بروشور ديده شد، هملت سابق با حروف جدا از هم نوشته شده بود و اين عمل صرفا اداي احترامي بود به نمايشنامه‌اي که نقطه شروع ما براي نگارش متن جديد شد. بااين حال فضاي حاکم در اين اجرا، از فضاي حاکم بر "هملت" دور نيست.

  کارگردان نمايش " توصيه/اعمال(ه م ل ت سابق!)" پيرامون مشکلاتي که در مسير کار با آن‌ها مواجه بودند، بيان داشت: دراين گروه تعدادي از ما که از دانشجويان رشته هنر در دانشگاه هنر تهران هستيم به اين شهر آمديم و سپس تعدادي از جوانان مستعد ديگر نيز به ما پيوستند و سرانجام اين گروه براي اولين بار در شهر مشهد آغاز به فعاليت کرد.

  شيرنگي افزود: در طول اين مسير افراد زيادي که شامل مسئولين نيز مي‌شوند از ما حمايت کردند اما مهمترين عاملي که ما را دچار مشکل کرده بود، قضيه مالي بود. اما اين مشکل نيز با همکاري و حمايت افراد گروه مرتفع شد.

  وي در رابطه با علت عدم فروش بليت تصريح کرد: علت عدم فروش بليت اين است که ما اعتقادي به پيش‌فروش کردن اثري که نام "هنر" بر روي آن نهاده‌ شده‌است، نداريم و اين قضيه بيشتر وابسته به لذتي است که تماشاگر از کار مي‌برد. بنابراين ما اين قضيه را بر عهده تماشاگر گذاشتيم که در صورت تمايل به نسبت لذتي که از کار برده بود، هزينه‌اي را به ما پرداخت کند.

  اين كارگردان تئاتر ادامه داد: اگرچه تئاتر در آينده نه چندان دور تبديل به شغل من خواهد شد، اما اکنون به عنوان دانشجوي اين رشته، از عدم فروش بليت به عنوان يک المان جهت نمايشي‌تر کردن اثرم استفاده مي‌کنم. اما زماني که اين گروه شناخته شده‌تر شد و کارهاي بيشتري انجام داد، بليت فروشي هم خواهيم داشت.

  اين کارگردان جوان مشهدي تصريح کرد: جدا از مشکلات مالي آن‌چه بيش از همه اعضاي گروه را آزار مي‌داد، مشکل نداشتن مکان مناسب جهت تمرين بود. در حالي که خيلي از افراد در گفتار به ما وعده حمايت مي‌دادند، اما متاسفانه در عمل کاري انجام ندادند و ما علي‌رغم اين که مدام در حال رفت و آمد به مکان‌هاي مختلف بوديم، اما يک جلسه از تمريناتمان را لغو نکرديم.

  اين هنرمند جوان خاطرنشان ساخت: به نظر من مشکل اصلي که در اين شهر وجود دارد، نبود مکان قانوني و مناسب مخصوص تمرينات تئاتر است و آن تعداد معدودي هم که وجود دارد ، اکثرا توسط افراد و ديگر گروه‌ها از قبل گرفته شده‌است. بنابراين اگر ما از چنين مکاني برخوردار بوديم، خيلي راحت‌تر مي‌توانستيم تمرين کنيم.

  وي در پايان بيان داشت: در اين اثر، همگي سعي بر اين داشتيم که يک نوع تازگي را بر روي صحنه داشته باشيم و حفظش کنيم البته نه به هر قيمتي، بلکه سعي بر اين بود که پشت اين تازگي، حرف‌ها و اتفاقاتي باشد و اميدوارم در تماشاگران نيز اين احساس به وجود آمده باشد و انديشه و فکر آن‌ها درگير شود.

  همچنين اميدوارم بتوانيم در مسيري که گام برداشته‌ايم، به کشفيات تازه‌اي دست يابيم که رسيدن به اين مهم مستلزم تجربه کردن چيزهايست که قبلا وجود داشته‌است. به عنوان کارگردان اين اثر، از بودن با اعضاي اين گروه لذت زيادي بردم چراکه همه اعضاي گروه با هم يکسان تلاش کردند و هيچ کس نمي‌تواند بگويد که او بيش از همه براي اين کار زحمت کشيده‌است .

  گزارش از خبرنگار تئاتر ايسنا- منطقه خراسان "مهديس رهنما"
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:

کانال تلگرام مشهد سینما کانال اینستاگرام مشهد سینما
تجهیزات آشپزخانه های صنعتی تجهیزات هتلی عطر روحانی تبلیغات

Copyright @ 2012 Mashhad-Cinema.All Rights Reserved /
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طراحی وبسایت مهام