فیلم های روی پرده پردیس اطلس

فیلم های روی پرده هویزه

فیلم های روی پرده سیمرغ

فیلم های روی پرده پیروزی

فیلم های روی پرده آفریقا

فیلم های روی پرده قدس

مشهد سینما
 • این چه تبعیضی است؟

  ۱۳۹۱/۱۱/۰۵
  تعداد نظر :(#)

  این چه تبعیضی است؟


  سینمای ایران برای همه ایرانیان است

 • استان قم به دلیل حساسیت و شرایط ویژه با 13 فيلم و سایر استانها با 27 فیلم میزبان نمایش فیلمهای جشنواره فیلم فجر شدند." (لینک خبر)

  این بخشی از گفته های مدیر امور استانها در برخورد ابتدایی چندین سوال را در پی خواهد داشت. مثلا اینکه چنین نظام طبقه بندی بر چه مبنایی شکل گرفته است؟ برمبنای شعور؟ فرهنگ؟ ملیت؟ زبان؟ مذهب؟ این شرایط خاص که آقای مهدی حقیقی ذکر کرده اند واقعا کدام شرایط است؟ یا چه عاملی باعث می شود یک فیلم برای یک شهرواند تهرانی حلال و جایز باشد و برای یک شهروند قمی یا مشهدی حرام و نا جایز؟ این احکام طبق کدام بند از کدام قانون صادر شده است؟

  مطمئنا این سوال ها می تواند ادامه یابد بدون اینکه کسی جوابگو باشد. راستش را بخواهید منطق قضیه را متوجه نمی شوم. اصولا اگر بپذیریم که منطقی هم پشت چنین تصمیمی وجود داشته است به طور حتم زیر سوال خواهد بود. تعجب والبته بیشتر از آن تاسف قضیه، نه سانسور است و نه عدم نمایش فیلم ها، که خب همیشه بوده است. مسئله بر سر تصمیم گیری برای شعور مخاطب، تقسیم بندی بر مبنای شرایط خاص و سره از ناسره کردن مردمانی است که همه در یک کشور زندگی می کنند به یک حکومت رای داده اند و از یک ملیت تبعیت می کنند. در کشوری زندگی می کنیم که تا به یاد دارم مسئولان رسمی و دولتی در آن همیشه تاکید بر برابری اقوام و مذاهب و وحدت بین آن ها داشته اند. حالا با هر تصوری از این شعار، چنین تصمیمی کجایش جای می گیرد.

  نویسنده کافه سینما ادامه می‌دهد: انگار باید یاد آوری کنیم که شرایط خاص شهری مثل مشهد یا قم، میزان سفر مردمان تمام مناطق ایران است برای زیارت امام رضا(ع) و حضرت معصومه (س) و نه چیز دیگر. و این زائران مگر همه مشهدی یا قمی هستند که حالا این شرایط خاص فقط برای ساکنان آاین شهر ها ذکر شده است؟ آیا این "شرایط خاص" فقط مذهبی بودن شهرهایی مثل قم ومشهد است. این یعنی بقیه شهرها غیر مذهبی هستند؟ یا چه؟ اصلا مگر این فیلم هایی که ساخته شده اند عنادی با مقوله مذهب دارند که اگر این چنین بوده چگونه از وزارت ارشادی که داعیه مذهب دارد مجوز ساخت و نمایش دریافت کرده است.

  آقایان، مگر سینما اردوگاه کار اجباری است که هر بخش، بنا بر خصوصیات اشخاص و با توجه به نوع استعدادش تقسیم بندی شود. انگار باز هم باید این اصل ابتدایی را به گیرندگان این تصمیم یادآوری کنیم که؛ اگر کشوری فرهنگی خوانده می شود یا قرار بر این است که خوانده شود، از برایند اقوام و قبایل و و شهرها و روستاها و شمال و جنوب آن خواهد بود. این تصمیم مثل این می ماند که فردا پس فردایی مجازات جرم قتل در مشهد به دلایل خاص متفاوت باشد با مجازات همین جرم در بندر عباس. یا یارانه مردمان غرب کشور به دلایل کوهستانی بودن و سرمای بیشتر هوا، متفاوت باشد با شرق کشور به بهانه کویری بودن و ... . مانده ام که این نگاه جزمی، در چنین زمانه ای حاصل چه تفکری است؟ چنین تصمیمی می تواند فقط توهین به شعور مخاطبی باشد که حتما به درجه ای از آگاهی رسیده که به سمت سینما کشیده شده است. چطور سطح درک و فهم یک علاقه مند به سینما را تا این حد ناچیز تصور کرده ایم که نمایش فیلمی، حالا با هر موضوع ونگرشی را باعث گمراهی یا تباهی او فرض کرده و پخشش را غیر جایز تشخیص داده ایم. آن هم نه برای همه، که فقط برای افرادی با شرایط خاص! آن هم نه در یک شرایط معمولی، که در یک فضای جشنواره ای که خواه ناخواه مخاطبان آن با تخصص بیشتری مقوله سینما را پیگیری می کنند.

  مسئله دیگر اینجاست که چرا الان نباید به جای چنین مطلبی، ابراز خوشحالی و تقدیر کنیم از تلاشی که مسئولان برگزاری برای گسترش جشنواره و نمایش فیلم ها در شهر های مختلف کشور داشته اند. انگار عادت کرده ایم که همیشه یک اقدام خوب و قابل ستایش را به یک اتفاق مضحک و مورد انتقاد تبدیل کنیم. نکته جالب اینجاست که نام چنین کارهای بی نتیجه ای را می گذاریم اقدامات فرهنگی. فکر کنید چقدر با مزه است که جلوی نمایش فیلم ها را که نماینده فرهنگ هستند می گیریم و این کاررا یک اقدام فرهنگی می نامیم. دوستان، بی انصافی است که پز خدمت به خلق بدهیم، مخاطب را در آغوش بکشیم و ناگهان خنجری بر جانش فرو کنیم. اصل بر این است؛ ایران برای هر ایرانی و سینمای ایران متعلق به هر علاقه مند سینمای ایران

  منبع:کافه سینما
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:

کانال تلگرام مشهد سینما کانال اینستاگرام مشهد سینما
تجهیزات آشپزخانه های صنعتی تجهیزات هتلی عطر روحانی تبلیغات

Copyright @ 2012 Mashhad-Cinema.All Rights Reserved /
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طراحی وبسایت مهام