فیلم های روی پرده پردیس اطلس

فیلم های روی پرده هویزه

فیلم های روی پرده سیمرغ

فیلم های روی پرده پیروزی

فیلم های روی پرده آفریقا

فیلم های روی پرده قدس

مشهد سینما
 • تنوع لوکیشن در فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فجر

  ۱۳۹۱/۱۰/۲۱
  تعداد نظر :(#)

  تنوع لوکیشن در فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فجر


  پایان آپارتمان‌نشینی فجرنشینان/ ایران روی پرده فجر سی‌ویکم

 • امسال ویترینی برای مخاطب علاقمند به سینما توسط هیأت انتخاب جشنواره چیده شده که بتواند گونه جغرافیایی فیلم را هم انتخاب کند.
  پایان آپارتمان‌نشینی فجرنشینان/ ایران روی پرده فجر سی‌ویکم  ضربان بخش گزینش فیلم‌های بلند ایرانی امسال هم مانند سال گذشته قوی‌تر از بخش‌های دیگر می‌تپید. علتش هم این است که در این بخش معیارهای گزینش هنری در نتیجه دقت به ارتباط گسترده مخاطبین با فیلم‌ها در نظر گرفته شده است.

  پس از پایان داستان تکراری فیلم‌ها که اکثرا در یک آپارتمان و یا لوکیشن‌های محدود و بدون توجه به تنوع بصری و جذاب می‌گذشت، امسال ویترینی برای مخاطب علاقمند به سینما توسط هیئت انتخاب جشنواره چیده شده که بتواند گونه جغرافیایی فیلم را هم انتخاب کند.

  امسال از میان 22 فیلم بخش مسابقه جشنواره نزدیک به 10 فیلم در تهران جلوی دوربین رفته است. سه فیلم در تهران و شمال کشور و تعدادی از فیلم‌ها مانند «روز روشن» حسین شهابی در خیابان‌های تهران می‌گذرد، اما مابقی فیلم‌ها در گستره ایران و برخی از آن‌ها در کشورهای خارجی جلوی دوربین رفت.

  «آفتاب مهتاب زمین» علی قوی‌تن در یکی از روستاهای خراسان ساخته شد. «خسته نباشید» محسن قرایی و «گهواره‌ای برای مادر» پناه‌ بر خدا رضایی به ترتیب در کرمان و یزد جلوی دوربین رفت. «دلتنگی‌های عاشقانه» رضا اعظمیان و «زیباتر از زندگی» انسیه شاه‌حسینی به دلیل پرداختن فیلم‌ساز به مقوله دفاع مقدس در شهرهای جنوبی کشور از جمله هویزه و خوزستان جلوی دوربین رفت.

  فیلم‌های «خاک و مرجان» سید مسود اطیابی، «برلین 7» رامتین لوافی و «غریبه» حمید بهمنی، سه فیلمی است که در کشورهای چون افغانستان، آلمان و لبنان جلوی دوربین رفتند.

  بر اساس این گزارش، گستره جغرافیایی باعث می‌شود مخاطب به خوبی با فرهنگ و آداب و رسوم آن بخش از ایران همچنین فضای اجتماعی خارج از ایران آشنا شود.

  اولین فرصت پس از سال‌ها، امسال شکل گرفته که فیلم‌ها در گستره جغرافیایی ایران جلوی دوربین رفته و مخاطب با فرهنگ و آداب و رسوم آن منطقه به واسطه انتخاب درست و تنوع نگاه فیلم‌ساز باعث جذابیت بصری بیشتر در آثار امسال خواهد بود.

  تا پیش از این فیلم‌های سینمایی اکثرا در تهران و در طبقه‌ای خاص می‌گذشت و رفتار و منش برخی از پرسوناژها در فیلم‌ها با مخاطب تهران نیز ارتباط برقرار نمی‌کرد و تنها قشر خاصی از مردم با این نوع روابط آشنا بودند اما اکثریت مخاطبین با این فیلم‌ها ارتباط برقرار نمی‌کردند. امسال با دقت نظر هیئت انتخاب و سیاستگذاری صورت گرفته در تولید و توجه فیلم‌سازان به گستره ایران و بین‌الملل می‌توان توقع داشت فیلم‌ها با مخاطب ارتباط بیشتری برقرار نماید.

  سالهاست اکران فیلم‌های جشنواره فجر در استان‌های مختلف صورت می‌گیرد اما تنها فیلم‌هایی به نمایش درمی‌آمد که در شهر تهران و یا در شمال کشور می‌گذشت اما امسال بیش از ده فیلم در خارج از گستره تهران در شهرهای جنوبی، مرکزی و کویری کشور تصویربرداری شده و همین امر باعث می‌شود مخاطب شهرستانی نیز اقبال بیشتری به سینما داشته باشد؛ وقتی خود را و روابط اجتماعی‌شان را در آثار سینمایی ببیند.

  جشنواره فیلم فجر همیشه عنوان می‌شود جشنواره ملی و در ایام فجر برگزار می‌شود، این بار فجر با تنوعی که در آثارش دیده می‌شود می‌تواند مخاطب تهرانی و شهرستانی را با خود همراه کند و با این تجربه گری‌های نوجویانه فیلم‌سازان که امسال در سینمای ایران شاهد آن هستیم می‌توان امیدوار بود مخاطب بار دیگر با سینما آشتی کند
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:

کانال تلگرام مشهد سینما کانال اینستاگرام مشهد سینما
تجهیزات آشپزخانه های صنعتی تجهیزات هتلی عطر روحانی تبلیغات

Copyright @ 2012 Mashhad-Cinema.All Rights Reserved /
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طراحی وبسایت مهام