فیلم های روی پرده پردیس اطلس

فیلم های روی پرده هویزه

فیلم های روی پرده سیمرغ

فیلم های روی پرده پیروزی

فیلم های روی پرده آفریقا

فیلم های روی پرده قدس

مشهد سینما
 • فخیم‌زاده: هیچ مسئولی در کار داوران دخالت نکرد/دری: با کسی دشمنی نداشتیم

  ۱۳۹۱/۱۱/۲۸
  تعداد نظر :(#)

  فخیم‌زاده: هیچ مسئولی در کار داوران دخالت نکرد/دری: با کسی دشمنی نداشتیم


  مهدی فخیم‌زاده گفت: هیچ مسئولی در کار داوران دخالت نکرد. ما حتی در طول این مدت یکی از مسئولان را ندیدم. فقط محمدرضا عباسیان دوبار به ما سر زد ولی حتی یک کلمه هم درباره نظرهای ما صحبت نکرد.

 • برنامه شب گذشته هفت -27 بهمن ماه- اختصاص به بررسی عملکرد جشنواره سی و یکم فیلم فجر با حضور داوران این دوره از جشنواره و منتقدان سینمای ایران داشت.

  در بخش ابتدایی برنامه «سیدضیاء الدین دری» و «مهدی فخیم‌زاده» دو تن از داوران بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره مهمان برنامه بودند و درباره داوری‌های این دوره و حرف و حدیث‌های پیش آمده صحبت کردند.

  در بخش بعدی برنامه نیز محمد تقی فهیم، رضا درستکار و شهاب اسفندیاری حضور داشتند و به بررسی دستاوردهای جشنواره سی و یکم فیلم فجر پرداختند.

  محمود گبرلو مجری و سردبیر هفت در ابتدای صحبتهایش با اشاره به جشنواره فیلم فجر عنوان کرد: می‌توانیم ادعا کنیم سینمای ایران بعد از انقلاب اسلامی به میمنت تفکر نوینی که به آن دست یافته است توانسته پیشرفت‌های قابل توجهی حتی در سراسر جهان داشته باشد و ما باید به این سینما به عنوان یکی از شاخصه‌های انقلاب اسلامی افتخار کنیم. بنابراین با کنار گذاشتن اختلافات باید کمک کنیم تا این سینما بتواند با هویت ایرانی و با هدف جلب توجه مردم منشا تحولات دیگری باشد.

  *هیات سامان‌دهی اصناف سینمایی به زودی منحل می‌شود

  در ادامه مهدی عظیمی میرآبادی معاون فعالیت‌های سازمان سینمایی پشت خط آمد و درباره تدوین پیش‌نویس اساسنامه جامعه اصناف سینمایی، توضیح داد: اساسنامه تعدادی از صنوف سینمایی تحویل داده شده و این هفته قرار است درباره آنها تصمیم گیری شده و به رای گذاشته شوند. توقع ما این است که بقیه اصناف نیز برای اینکه مشکل‌شان زودتر رفع شوند به ما بپیوندند.

  وی درباره منحل شدن هیات سامان دهی صنوف سینمایی عنوان کرد: قرار بود تا زمانی که تکلیف صنوف سینمایی مشخص شود این هیات به کارش ادامه دهد اما با مشخص شدن اساسنامه فعلا سعید الهی به عنوان مدیر اجرایی هیات کارها را پیگیری می‌کند و به زودی با تشکیل اداره خدمات امور صنفی از هیات سامان دهی نیز خداحافظی می‌کنیم.

  در ادامه برنامه مازیار رضا خانی دبیر جشنواره پروین اعتصامی نیز پشت خط آمد و درباره برگزاری این دوره از جشنواره و برپایی مراسم افتتاحیه در روز یکشنبه 29 بهمن ماه توضیحاتی ارائه داد.

  سید ضیاء الدین دری و مهدی فخیم‌زاده از داوران این دوره از جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ اولین مهمانان برنامه بودند.

  *دری: حضور هفت کارگردان در کنار یکدیگر انتظارها را بالاتر برده است

  دری درباره داوری این دوره از جشنواره عنوان کرد: در این دوره به نظر می‌رسد نتایج داوری‌ها و عملکرد داوران بیشتر از قبل به چشم آمد و خاص‌تر شده بود. چون حضور هفت کارگردان در کنار یکدیگر انتظارها را بالاتر برده بود. می‌توانم بگویم که داوران این دوره همگی از یک نگرش و تفکر برخوردار بوده و به سینمای حرفه‌ای، بخش خصوصی و سینمای قصه‌گو توجه خاصی داشتند.

  * فخیم‌زاده: هیئت داوران هیچ مشکلی با هم نداشتند

  فخیم‌زاده نیز گفت: امسال با مشورت دوستان قبول کردم که در داوری‌ها حضور داشته باشم و خلاف حرف و حدیث‌هایی که مبنی بر اختلاف و قهر و دعوا در میان داوران به وجود آمده بود باید بگویم که ما هیچ مشکلی با هم نداشتیم البته اختلاف نظر و سلیقه همیشه وجود دارد.

  * فخیم‌زاده: شورجه اعتقادات خاصی نسبت به محتوای برخی فیلم‌ها داشت

  وی درباره قهر کردن جمال شورجه و حاضر نشدنش در مراسم اختتامیه گفت: جمال شورجه اعتقادات خاصی نسبت به محتوای برخی فیلم‌ها دارد اما ما معتقد بودیم که هیئت انتخاب قبل از جشنواره با ترکیبی که داشته فیلم‌ها را از نظر محتوایی بررسی کرده است و وظیفه ما چیز دیگری است و باید درباره ساختار فیلم‌ها نظر بدهیم که در نهایت شورجه نیز این مسئله را پذیرفت اما بعد از جشنواره در مصاحبه‌ها نظر شخصی‌اش را بیان کرده که به آن حرجی نیست.

  * دری: انتخاب فیلم‌های دینی وظیفه ما نبود

  دری نیز توضیح داد: امسال دوستان هیات انتخاب اقتدار لازم را در انتخاب فیلم‌های بدون مسئله از خود بروز داده بودند بنابراین انتخاب فیلم‌های دینی وظیفه ما نبود. البته این نکته باعث سوء تفاهم نشود که فیلم‌های دینی دغدغه ما نبوده است اما معتقد بودیم که بیشتر از مسائل محتوایی باید به ساختار آثار بپردازیم.

  *دری: اگر امسال داوران دیگری هم آثار را داوری می‌کردند باز هم 70درصد آراء مشترک بود

  وی درباره صحبت‌های بهروز افخمی درباره وی و اصرار دری بر انتخاب یکی از بازیگرها گفت: اگر امسال داوران دیگری هم فیلم‌ها را داوری می کردند بازهم 70 درصد از آرا مشترک بود. 30 درصد بقیه هم به سلیقه باز می‌گردد. همانطور که فخیم‌زاده گفت دیگر حرجی به حرفهای داوران بعد از انتخاب‌هایشان نیست. همه ما هم بهروز افخمی را می‌شناسیم. او هم نظرش را داده است.

  * دری: امیدوارم صحبت‌های افخمی سوء تفاهمی ایجاد نکند

  وی ادامه داد: امیدوارم صحبت‌های افخمی سوء تفاهمی ایجاد نکند. درست است که نظر من برای انتخاب بهترین بازیگر زن مکمل مریلا زارعی بود اما به هر حال او رای نیاورد و پگاه آهنگرانی انتخاب شد. البته زارعی جایگاه خودش را دارد و مطمئنا سال آینده جایزه خواهد گرفت.

  * فخیم‌زاده: هیچ مسئولی در کار داوران دخالت نکرد

  فخیم زاده درباره اعمال نظر در نتایج نهایی عنوان کرد: هیچ مسئولی در کار داوران دخالت نکرد. ما حتی در طول این مدت یکی از مسئولان را ندیدم. فقط محمدرضا عباسیان دوبار به ما سر زد ولی حتی یک کلمه هم درباره نظرهای ما صحبت نکرد. هیچ پیام یا واسطه ای هم برای ما فرستاده نشد و ما در کمال استقلال تصمیم گیری کردیم.

  * دری: ضرورت ستیز دو ساله ایجاب می‌کرد تا چنین بیانیه‌ای نوشته شود

  دری درباره بیانیه هیات داوران گفت: بیانیه در واقع مجموعه مذاکراتی است که وجه مشترک همه اعضا به حساب می آید. بنابراین ضرورت یک ستیز دوساله ایجاب می کرد چنین بیانیه ای نوشته شود. البته معتقدم این بیانیه منصفانه و سیاستمدارانه نوشته شده بود.

  * فخیم‌زاده: سینما ترسو شده و صدور بیانیه بیان یک ابراز نگرانی بود

  فخیم زاده در این زمینه توضیح داد: این مسئله که سینمای ایران ترسیده و حساس شده است در بیانیه مطرح شد که حرف مشترک همه ما بود.بازتاب این سینمای ترسو در همه ارکان سینمای ما به چشم می خورد. فیلم های این دوره فیلم های کز کرده و ترسو شده ای بودند و این نشان دهنده فضای کلی سینمای ایران است. بنابراین این بیانیه بیان یک ابراز نگرانی بود.

  * فخیم‌زاده: شاخصه اصلی فیلم‌های امسال ترسیده بود نشان است

  فخیم زاده عنوان کرد: شاخصه اصلی فیلم های امسال ترسیده بودنشان است. این ترس به همه فضای ایران سرایت کرده و تبعات آن را در سال آینده خواهیم دید. این مسئله فیلمسازان و تهیه کنندگان ما را وادار کرده تا دست به عصا راه بروند و سینمایی خنثی تولید کنند.

  وی افزود: در این دوره تلاش شد تا به دور از اسم و عنوان افراد و یا اینکه دولتی و یا خصوصی تولید شده اند به فیلم ها نگاه شود. مثلا من واقعا نمی دانستم که فیلم«خسته نباشید» متعلق به حوزه هنری است و یا اینکه حمید فرخ نژاد تا به حال جایزه بازیگری نگرفته است. بنابراین به هیچ عنوان برایمان اهمیت نداشت که فیلم متعلق به چه نهاد یا بخش دولتی است.

  * فخیم‌زاده: فیلم مهرجویی در هیئت داوران نتوانست رای بیاورد

  وی درباره دیده نشدن فیلم مهرجویی در داوری ها گفت: همه ما احترام زیادی برای داریوش مهرجویی به عنوان یکی از مفاخر کشور قائل هستیم اما بدون نگاه به عنوان وی به فیلمش توجه کردیم که نتوانست در داوری‌ها رای بیاورد.

  *دری: در داوری با کشی دشمنی نداشتیم

  دری در ارتباط با مصلحت اندیشی در داوری ها گفت: در یکی دو مورد مصلحت اندیشی هم داشتیم. مثلا فخیم زاده در موردی به این نتیجه رسید که اگر از رای خود کوتاه بیاید بهتر است چون مثلا بازیگر مورد نظر او یک رای داشت و دیگری 4 رای. بنابراین ترجیح داد با جمع هم نظر شود.

  دری ادامه داد: ما با هیچ کس دشمنی نداشتیم. ارزیابی واقعی و تخصصی افراد در جاهایی ممکن است دچار اختلاف شود اما می توانم بگویم که ما بالای 50درصد اتفاق آرا داشتیم. ممکن است من علی رغم میل باطنی ام برای اینکه یک نامزد رای شکننده ای نداشته باشد به او رای داده باشم اما در نهایت خروجی قضیه مهم است.

  فخیم زاده درباره متفاوت بودن آرا مردمی با نظر داوران گفت:اگر قرار باشد آرا مردمی و داوران یکی باشد که دیگر نیازی به داور نداریم. مردمی که در جشنواره حضور می یابند با مردم عادی که در طول سال به سینما می روند فرق دارند. مسئله دیگر نیز این است که تماشاگر با احساسش فیلم می بیند اما داور یا منتقد با منطق و تخصصش و همین مسئله باعث تفاوت انتخاب ها می شود.

  دری نیز در این رابطه توضیح داد: بهترین شکل اعلام آرا مردمی این است که تماشاگران مختلف با مشاغل و سطح سواد و سن مختلف انتخاب و عضو آکادمی فیلم فجر شوند و بعد درباره همه فیلم ها منصفانه نظر بدهند. به این ترتیب می توان به آرا درست مردمی دست یافت چون در حال حاضر برای برخی فیلم ها موج راه می اندازند و یارگیری می کنند که درست نیست.

  * دری: امسال شاهد آثار متنوعی در جشنواره بودیم

  دری در ادامه بحث با اشاره به اینکه امثال فیلم های متنوعی در جشنواره حضور داشته عنوان کرد: درست است که فیلم های متنوعی در این دوره داشتیم اما اکثر آثار لنگ لنگان راه می رفتند که این مسئله نشان دهنده یک سری ملاحظات از طرف مسئولان دولتی است.

  وی افزود: نهادهایی که مسئولیت دارند نمی‌گذارند برخی تجربه‌ها صورت گیرد بنابراین فیلمسازان ما به تکرار می‌افتند. در این دوره از میان این همه فیلم تنها سه اثر داشتیم که کمی موضوعات ملتهبی داشتند اما بقیه فیلم‌ها خنثی بودند.

  دری درباره برخورد نامناسب نامزدهایی که جایزه به آنها تعلق نمی گیرد گفت: بیشتر نامزدهایی که به آنها سیمرغ تعلق نمی گیرند در مراسم اختتامیه شرکت نمی کنند.بنابراین به نظر می رسد که آرا نهایی لو رفته باشد که افراد می دانند برگزیده نشده اند، بنابراین به مراسم نمی آیند. ما باید عادت کنیم برای هم دست بزنیم و از جایزه گرفتن دوستانمان ناراحت نشویم.

  وی ادامه داد: باید برگزیدگان ما تمرین کنند که وقتی روی سن می روند اول باید از داوران تشکر کنند.اما من اصلا نشنیدم که برگزیدگان ما از هیات داوران تشکر کنند. منتخبین ما باید شعف خود را از دریافت سیمرغ بلورین نشان دهند نه اینکه با چهره ای گرفته روی سن بروند.

  * دری: با شهاب حسینی دشمنی ندارم

  وی درباره انتخاب نشدن شهاب حسینی گفت: من که دشمنی با شهاب حسینی ندارم. من فقط در جایی عنوان کردم باید بین دیدگاه مخاطب عام و داوران تفاوت وجود داشته باشد. چون مردم جذب بازی بیرونی و خصیصه‌های بیرونی یک شخص، کند ذهن می‌شوند اما من به عنوان داور باید به جنبه های درونی نقش هم نگاه کنم. و دیگر اینکه حسینی بازیگر خوبی است و قبلا نیز جایزه گرفته و تشویق شده است.

  * فخیم‌زاده: «استرداد» فیلم حرفه‌ای بود

  فخیم زاده در پایان درباره انتخاب «استرداد» به عنوان بهترین فیلم جشنواره گفت: با وجود اینکه من به سینمای دولتی علاقه ای ندارم و آن را به صلاح سینما نمی دانم اما فیلم «استرداد» فیلمی حرفه ای بود که نامزد 14 جایزه نیز شده بود. بنابراین ما این فیلم را فارغ از دولتی بودنش دیدیم.

  وی افزود: فیلمبرداری محمود کلاری نیز بسیار درخشان بود اما از آنجا که کلاری قبلا به حقش رسیده و جایزه های زیادی برده جایزه بهترین فیلمبرداری را به هومن بهمنش دادیم تا دیده شود و انگیزه پیدا کند. مطمئنا اگر خود کلاری هم داور بود این جایزه را به بهمنش می داد.

  بخش پایانی برنامه شب گذشته اختصاص به بررسی عملکرد جشنواره سی ویکم فیلم فجر با حضور محمد تقی فهیم، رضا درستکار و شهاب اسفندیاری داشت.

  *فهیم: حضور فیلمسازان جوان در جشنواره امیدوار کننده بود

  فهیم در ابتدای صحبتهایش با گلایه از مسئولان دولتی گفت: سینمای ایران یک سینمای کاملا دولتی است و بودجه فیلم ها نیز از طریق دولت تامین می شود. بنابراین ما با سینمایی مدیریت شده و جهت دار روبرو هستیم. پس این مسئله که مسئولان ما بعد از برگزاری جشنواره شروع به انتقاد کردن می کنند که درباره انقلاب هیچ فیلمی ساخته نشده به نوعی نقض غرض به حساب می آید.

  وی افزود: چطور سینمایی که 90 درصد فیلم هایش با بودجه دولتی ساخته می شود می تواند فیلمی پرهزینه درباره یک افسر قهرمان شاهنشاهی بسازد اما نمی تواند درباره یک فرد انقلابی اثری تولید کند و گناهش را هم به گردن فیلمسازان می اندازد.

  این منتقد ادامه داد: نکته مورد توجه دیگر این است که سینمای ما سال به سال دارد از فیلم های تفننی و طنز دورتر می شود در صورتی که مخاطبان نیاز به سرگرمی و تفریح دارند. از دوسال قبل ما بیشتر به دنبال شلوغ کردن سینما در زمان جشنواره هستیم تا به فکر مخاطب. به همین دلیل حدود 600- 700 تماشاگر عادی در برج میلاد حضور داشتند.  * درستکار: فیلم‌های ایرانی از جوهره سینما تهی شده‌اند

  درستکار نیز درباره داوری این دوره از جشنواره گفت: متاسفانه داورهای این دوره بسیار خشک و دستوری به فیلم ها نگاه کردند. در هیچ جشنواره ای در دنیا داوران 7 نفر کارگردان سینما نیستند. داور جشنواره این حق را ندارد که قبل از اکران فیلمی درباره آن اظهار نظر کند. این دوستانی که از سینمای دولتی انتقاد می کنند بیشتر آثارشان را با بودجه های دولتی ساخته اند.

  وی متذکر شد: متاسفانه مسئولان سایز سینمای ایران را کوچک کرده و فیلم ها را به سمت تله فیلم برده اند. فیلم های ما از جوهره سینمایی تهی شده اند و این مسئله ربطی به دولتی یا خصوصی بودن آنها هم ندارد. این اتفاق به دلیل فشاری است که مدیریت به سینما وارد کرده و این اتفاق دردناکی است.

  * اسفندیاری: درخشش‌های سینمای ایران متعلق به جوانان بود

  اسفندیاری نیز در ادامه بحث گفت: درخشش های سینمای یاران متعلق به یک عده جوان بود که اکثرا هم تهرانی نبودند.این اعتماد به نفس جوانان قابل توجه است. این هنرمندان جوان نشان می دهند که سینما هنوز زنده است.

  وی ادامه داد: متاسفانه یکی از نقاط ضعف جشنواره امسال این است که بودجه های کلانی صرف ساخت آثاری شده که معلوم نیست اصلا ضرورت ساختشان چیست؟. برخی ظاهرا پول مفتی در اختیار دارند و بدون جوابگو بودن آثاری می سازند که هیچ ضرورتی ندارد. همچنین شفافیت در مسائل و مناسبات مالی نیز نکته مبهمی است که باید از طرف مدیران شفاف سازی شود.

  فهیم در ادامه برنامه عنوان کرد: طبعا حضور فیلمسازان جوان امیدوار کننده است. به نظر می رسد این هنرمندان جوان تلاش کرده بودند دغدغه های خودشان را بدون تقلید نشان دهند اما در فرم و ساختار با مشکلاتی روبرو هستند که قابل حل است.

  وی در پایان متذکر شد: کیفیت فیلم ها باعث برجسته شدن هر جشنواره ای می شود. اما متاسفانه در این دوره جشنواره فیلم فجر برایند مناسبی نداشت. و مطمئنا این فیلم ها نه می توانند آثار ماندگاری در آینده بشوند و نه در جذب مخاطب موفق عمل کنند.

  آمار فروش فیلم ها، تازه های اکران و گفتگو با چند تهیه کننده سینما درباره شرایط اکران فیلم ها در سال 92 بخش های دیگر برنامه شب گذشته بودند.

  نظر سنجی برنامه نیز به طرح این سوال اختصاص داشت که جشنواره فیلم فجر در کدامیک از گزینه های: برپایی افتتاحیه و اختتامیه، نظم در جدول نمایش فیلم ها، اطلاع رسانی و تبلیغات، عملی شدن همه وعده ها و حضور طیف های مختلف موفق تر عمل کرده است؟ که در پایان برنامه گزینه یک توانست بیشترین رای را از آن خود کند.

  منبع:فارس
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:

کانال تلگرام مشهد سینما کانال اینستاگرام مشهد سینما
تجهیزات آشپزخانه های صنعتی تجهیزات هتلی عطر روحانی تبلیغات

Copyright @ 2012 Mashhad-Cinema.All Rights Reserved /
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طراحی وبسایت مهام