فیلم های روی پرده پردیس اطلس

فیلم های روی پرده هویزه

فیلم های روی پرده سیمرغ

فیلم های روی پرده پیروزی

فیلم های روی پرده آفریقا

فیلم های روی پرده قدس

مشهد سینما
 • «تابستان طولانی»؛ سوژه‌ای مناسب پرداختی نامناسب

  ۱۳۹۱/۱۱/۱۴
  تعداد نظر :(#)

  «تابستان طولانی»؛ سوژه‌ای مناسب پرداختی نامناسب


  هر چند سوژه فیلم سینمایی «تابستان طولانی» سوژه‌ای مناسب و خوب است اما بی‌داستان بودن آن، نشان می‌دهد سینمای ایران همچنان در نفله کردن این سوژه‌ها گام برمی‌دارد.

 • فیلم سینمایی «تابستان طولانی» ساخته علی خزاعی‌فر و تهیه‌کنندگی سیاوش حقیقی تیتراژ آغازین خوبی دارد، تیتراژی که می‌تواند دربردارنده کل فیلم باشد گذشته‌ای سیاه و سفید که اینک به حالی رنگی تبدیل می‌شود.

  سوژه فیلم به گفته تهیه‌کننده از سخنرانی رهبری درباره یکی از روستاهای خراسان که در آن همه مردان به جبهه رفته بودند شکل گرفته است.

  سوژه‌ای مناسب که می‌توان از آن به آنچه در پشت جبهه‌های جنگ هشت ساله گذشته دست یافت و آن را به الگویی امروزی در میانه تحریم‌های کمرشکن تبدیل کرد.

  سوژه‌ای که می‌توان از آن به «سبک زندگی ایرانی اسلامی» ملت ایران که در پشت جبهه‌ها با مقاومت خود از دفاع مقدس حمایت کردند، رسید.

  اما فیلم «تابستان طولانی» در تبدیل کردن این سوژه خوب به یک داستان مناسب با همه اجزای واقعی آن شکست خورده است و تنها به خرده داستان‌هایی پرداخته است که اکثر آنها بدون انتهاست.

  هر چند برخی از خرده داستان‌های فیلم می‌توانند با پرداخت مناسب «تابستان طولانی» را به فیلمی پرکشش تبدیل کند اما فیلم پر است از خرده داستان‌هایی که نتوانسته است یک کل را تشکیل دهد و فیلم را به اهدافش برساند و بیننده را با خود همراه کند.

  فیلم تنها نماهایی ساده و معمولی از پشت جبهه‌های جنگ چون پخش فیلم‌هایی از جنگ تحمیلی در مسجد و جمع شدن زنان برای تهیه آذوقه برای ارسال به جبهه‌ها را به تصویر کشیده است که شاید تحقیق بیشتر در این زمینه می‌توانست به کارگردان که خود نویسنده است، کمک بیشتری بکند.

  متاسفانه سینمای ایران امروز مملو از این سوژه‌های مناسب است که بسیاری سراغ آن نمی‌روند که همین امر که خزاعی‌فر به سراغ چنین سوژه‌ای رفته است جای تقدیر دارد.

  اما پرداخت این گونه سوژه‌ها به راحتی آنچه سوژه خوبش می‌نمایاند نیست؛ ضرورت تحقیقات پیرامونی، داشتن داستان مناسب و پرداخت درست و درخور سوژه و ... ضرورت‌هایی است که بسیاری از کسانی که سراغ چنین سوژه‌هایی می‌روند از آن غافل هستند.

  چه بسا نداشتن دغدغه‌های واقعی و تنها نگاه دولتی به این سوژه‌هاست که در بسیاری از موارد این گونه فیلم‌ها را به محاق می‌برد.

  شاید نتوان این نکته را به خزاعی‌فر تعمیم داد اما نفله شدن سوژه‌های این چنینی در سینمای ایران این روزها به عادت سینماروها تبدیل شده است و به محض شنیدن داستان یک خطی این چنین فیلم‌ها دیگر می‌توان حدس زد چه بلایی سر این سوژه‌ها آمده است و باید به واقع فکری برای این امر کرد.

  منبع:فارس
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:

کانال تلگرام مشهد سینما کانال اینستاگرام مشهد سینما
تجهیزات آشپزخانه های صنعتی تجهیزات هتلی عطر روحانی تبلیغات

Copyright @ 2012 Mashhad-Cinema.All Rights Reserved /
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طراحی وبسایت مهام