فیلم های روی پرده پردیس اطلس

فیلم های روی پرده هویزه

فیلم های روی پرده سیمرغ

فیلم های روی پرده پیروزی

فیلم های روی پرده آفریقا

فیلم های روی پرده قدس

مشهد سینما
 • گفتگو با حبیب رضایی درباره «کلاه قرمزی و بچه ننه» و زوج ایرج طهماسب و حمید جبلی

  ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  تعداد نظر :(#)

  گفتگو با حبیب رضایی درباره «کلاه قرمزی و بچه ننه» و زوج ایرج طهماسب و حمید جبلی


  کافه سینما-پرهام موسوی: همشهری جوان به تازگی مصاحبه‌ای با حبیب رضایی انجام داده است. که در این مصاحبه به پشت صحنه کلاه قرمزی و بچه ننه اشاره می‌شود. در کافه سینما می‌توانید متن پیاده شده این مصاحبه را به طور کامل بخوانید:

 • * اینجا با شما نشسته‌ایم تا کمی در مورد جعبه سیاه این دو نفر حرف بزنیم؛ گریزشان از مصاحبه، کاریزمای کاریشان، رفاقت طولانیشان و گروهی که به جای کم شدن، هی به اعضایش اضافه می‌شود.

  - (به شوخی) شاید یکی از راه‌های موفقیتشان همین دوری از رسانه‌ها بوده اما گذشته از شوخی، همین که خیلی خودشان را در معرض دید قرار نمی‌دهند انگار بیمه‌شان کرده، چون معتقدند کارشان باید نشاندهنده خلاقیتشان باشد نه مصاحبه‌هایشان. گذشته از این، به نظر من چیزی به اسم «ترس» وجود ندارد، چیزی به نام «نظم» وجود دارد. از لحنتان به نظر می‌آید که فکر می‌کنید این دو نفر دیکتاتوری دارند اما باید پرسید در جاهای دیگر چطور بوده که خلاقیت اعضای جدیدگروه، که همگی در برنامه‌های مختلف تجربه کار داشته‌اند نتوانسته بروز پیدا کند. شما هرگز ضمن کار، از این دو نفر صدای بلند نمی‌شنوید، هرگز؛ یا گره خوردن ابرو نمی‌بینید. اگر بچه‌ها یا هر کس دیگری از گروه یک جایی اظهار نظر نمی‌کنند و پیشنهادی نمی‌دهندف واقعا چیز جدیدی برای اضافه کردن ندارند. مثل اینکه شما بلدِ راهی داری که می‌گوید بپیچ راست، شما دیگر نمی‌گویی دلم می‌خواهد بپیچم چپ! بحث ترس نیست، بحث هوشمندی است. این گروه آدم‌هایی را انتخاب می‌کنند که به ساختار و منششان نزدیک است و البته آدم‌های باهوش. اینطوری استعدادهایی مثل آقای بحرانی و مالکی فرصت بروز پیدا می‌کنند. وقتی شما وارد این گروه می‌شوید بدون فشار و ترس قبول می‌کندی این‌ها استاد این کار هستند. شرط عقل است که با استاد، مداوم وارد بحث نشوید. فقط بالا‌ترین سطح تواناییتان را نشان دهید تا استاد چیزی که به کار می‌آید را بردارد.

  * همکاری خود شما با این گروه چطور شروع شد؟ چی شد که سراغ شما آمدند؟

  - من رفاقت طولانی با این دوستان داشتم، با آقای جبلی حتی قرار بود در فیلم «خواب سفید» همکاری کنیم که نشد. مسلما این من بودم که مترصد همکاری خیلی نزدیک بودم تا اینکه سال ۸۸ که می‌خواستند بعد از ۱۶ سال دوباره کار کنند، گفتندن نیاز داریم یک نفر دیگر با ما همراهی کند. به گفته خودایشان، کسی که ما را هل بدهد. لطف کردندو من را دعوت به کار کردند و خیلی زود‌تر از آنچه خودمان تصور می‌کردیم، از لحاظ نگاه و سبک کار و شوخی‌ها به هم نزدیک شدیم. ضمن صحبت‌های اولیه، دیدیم به قول آقای طهماسب، عروسک در فضای بیرون خطرناک است؛ اختلاف ابعاد مانع باور پذیری‌اش می‌شود. پس به ناچار باز هم باید کار را در استودیو انجام دهیم. بعد تصمیم گرفتیم در محتوا تغییر ایجاد کنیم: مهمان‌هایی را دعوت کردیم تا عروسک‌ها کنار این مه‌مان‌ها باشند. هماهنگی این مه‌مان‌ها کار سختی بود، با این حال همه با رضایت خاطر آمدند. حتی آقای حاتمی کیا می‌گفت بچه‌هایم به من اصرار کردند که برو! به خاطر خاطرات مشترکشان با کلاه قرمزی.

  * این هم از اتفاقات نادر تلویزیون است...

  - بله. ما همه آیتم‌ها را یک ماه قبل اتود زبده بودیم. یعنی مه‌مان‌ها یک بار آمده بودند و به قول آقای طهماسب خیالشان راحت می‌شد که قرار نیست از اعتبارشان خرج کنیم؛ برعکس چیزی به اعتبار آن‌ها در ذهن بیننده اضافه می‌کنیم. ضمن اینکه گرچه به ظاهر هیچ فیلمنامه‌ای وجود نداشت اما همه می‌دانستند چه اتفاقی قرار است بیفتد. همه آیتم‌ها در تمرین ضبط می‌شد و بعد اصلاح می‌شد. به طور خلاصه ما سه نفر (آقای طهماسب، آقای جبلی و من) مرتب با هم راجع به اینکه چه محورهایی به طور کلی باید مورد توجه قرار بگیرد و اینکه هر روز و در هر آیتم مجزا، چطور به آن موضوع پرداخته شود و از کدام بخش از تمرین‌ها برای هر آیتم استفاده شود، صحبت می‌کردیم و در آخر من، نتیجه بحث‌ها را در یک جدول به تفکیک روز می‌نوشتم و به آقای طهماسب تحویل می‌دادم. ایشان به جزئیات هر آیتم اضافه می‌کردندو ما با این جنس از متن سر صحنه می‌رفتیم. این اتفاق عینا در عید امسال هم تکرار شد.

  * ظاهرا در معرفی و انتخاب افرادی مثل محمدرضا هدایتی هم نقش داشتید...

  - بله، هدایتی را من پیشنهاد دادم. در آن زمان هنوز نه عروسک داشتیم نه صدایی وجودداشت. یکی از مثال‌هایی که می‌گویم چیزی که از نظر ما قاعده ندارد اما از نظر خود آقای طهماسب و جبلی قاعده دارد، همین انتخاب صدای عروسک هاست که در هر مورد، به شکل خاص آن عروسک انتخاب می‌شود. مثلا در مورد پسرعمه زا ما با عروسک پدر بزرگ سروناز از آدم‌ها تست صدا می‌گرفتیم. یعنی اول صدا انتخاب شد، بعد خانم محبوب آمدند و عروسک ساخته شد. این مراحل در مورد مثلا آقای همساده برعکس بود. یعنی اول عروسک ساخته شد، بعد با تست برایش صدا و شخصیت پیدا شد. نکته مهم در صدای عروسک، این نیست که چقدر بانمک است؛ باید مسیر فکری عروسک توسط صدا کشف شود، و اینجادوی آقای طهماسب و آقای جبلی است.

  * برای خودشان این مسیر مشخصی است؟

  - مسیر مشخص نیست اما اهداف مشخص است. مثلا می‌دانند پسرعمه زا قرار است بشود کلاه قرمزی که سال ۷۲ نامفهوم حرف می‌زد اما بدوی‌تر که این بدویت برای خودش قصه‌هایی می‌آورد. امیر سلطان احمدی (عروسک گردان پسرعمه زا) معرف یکسری از این دوستان جوان بود که همگی در پروسه تمرین‌ها و برنامه‌های دو ساله کلی رشد کردند. تمام این حرکات و جزئیات توی تمرین‌ها با نگاه بسیار حرفه‌ای طهماسب و جبلی سره و ناسره می‌شود. مثلا این هم که پسر عمه مدام خودش را بخاراند پیشنهاد امیر بود که به سرعت تثبیت شد. یا تکیه کلام‌ها بعد از اینکه چندین و چند پیشنهاد داده می‌شد (از طرف آقای طهماسب و جبلی و تا حدود کمتر با پیشنهاد من) از میان آن‌ها چند کلام انتخاب و تثبیت می‌شد.

  * اینطور بوده که خلق شخصیتی را از اساس یکی از خود گروه به‌شان پیشنهاد بدهد و رویش کار کنید؟

  - تا جایی که می‌دانم نه. همه شخصیت‌ها را خودشان پیشنهاد دادند و خلق کردند. ما پیشنهادهای اضافه تری می‌توانستیم به‌شان بدهیم که مثلا فلان حرکت یا فلان صدا باشد یا نباشد. این پروسه در تمرین‌های ۸-۷ ساعته درمی آمد. عروسک‌ها مثل شخصیت‌های زنده در ذهن مخاطب رشد می‌کنند. خود فامیل دور از پارسال تا امسال فرق کرده و امسال بلوغ جذاب تری داشت. بهادر مالکی در طول سال به فامیل دور فکر می‌کند، ذهنش هم خلاق است و اتود می‌زند. بعد در تمرین‌ها همه این‌ها را بیان می‌کند. اینجا این خلاقیت‌ها هدایت می‌شود و آقای طهماسب و جبلی می‌گویند این را نگو، این خوب است و... زمانبندی آیتم‌ها که کدام اول باشد و کدام دوم، یا زمان هر آیتم چقدر باشد همه‌اش در ‌‌نهایت با اظهار نظر امثال من اما با تایید نهایی آقای طهماسب است که به ضبط و ثبت می‌رسد. این‌ها‌‌ همان بلدِ راهی ایشان است که هیچ کس دیگر تسلطش را ندارد تا مثلا بگوید این آیتم را طولانی‌تر کنیم. اصلا نمی‌شود این بحث را انجام داد.

  * فرآیند کارگردانی چطور است؟ سر صحنه دو نفره اتفاق می‌افتد؟

  - حرف نهایی و آخر را معمولا آقای طهماسب می‌زنند اما همیشه گپ‌های کوتاهی لابلای کار می‌شود و هم نظر می‌شوند. صحبت‌های اصلی هم که قبلا انجام شده. به نظر من این روز‌ها دیگر آقای طهماسب و جبلی یک ایده آل را دنبال می‌کنند، بدون اینکه بخواهند خیلی با هم حرف بزنند.

  * غیر از خلق شخصیت‌ها، بحث ایجاد موقعیت‌ها هم در مجموعه هست. این کار چگونه انجام می‌شود؟

  - برای تئاتری‌های کار روتینی است. شما اتود می‌زنید. تمرین‌ها فقط برای خلق شخصیت‌ها نیست، برایشان موقعیت‌های جذابی هم پیدا می‌کنیم. موقع تمرین فی یالبداهه به یک موقعیت می‌رسید که می‌شود با در نظر گرفتن موضوع اصلی تعدیل یا تشدید و در ‌‌نهایت به یک آیتم خوب تبدیل شود. مثلا یک سکه بگذاریم وسط ببینیم برایش چکار می‌توان کرد. این‌ها برای شخصیت‌هایی تعریف شده، درست اتفاق می‌افتد و خودش باعث ایجاد یک قصه و موقعیت می‌شود. بعد من با خودشان جایی ثبت می‌کنیم و یادمان می‌ماند. مثلا می‌نویسیم آن مجموعه شعرهایی که خواندند، بانمک بود.‌‌ همان موقع شکل گرفتن و ورز دادن شخصیت‌ها و ساخته شدن قصه، معلوم می‌شود که در یک موقعیت چند عروسک حضور داشته باشند. مثلا مقدار زیادی تمرین می‌کردیم تا پیدا کنیم عروسک‌ها چه جوری ممکن است بخوابند اما هیچ وقت در هیچ آیتمی این را به صورت مشخص و مارک دار ندیدیم. این‌ها چیزی نیست جز تجربه‌های فوق العاده‌ای که این آدم‌ها از سر گذرانده‌اند. درک و ثبت درست این تجربه هاست و شناخت از چیزهایی که ساخته‌اند. چون هیچ وقت در این باره بزرگنمایی نمی‌کنند. ممکن است آدم فکر کند همین جوری به وجود آمده، ولی همه این‌ها یک پروسه شده. ارنج این‌ها، اینکه مثل یک رهبر ارکس‌تر بگوید کدام عروسک در کدام آیتم باشد و کدام یکی نباشد، چطور بنشینند یا حرف بزنند و کلا مدیریت حسی این موقعیت‌ها کار خیلی سختی است. به نظرم امروز و در این مقطع، در کل ایران بهتر از آقای طهماسب و آقای جبلی نداریم.

  * کلاه قرمزی امروز به عنوان یک کاراک‌تر بسیار محبوب مطرح است. شاید اگر در گروه دیگری این اتفاق می‌افتاد، اینقدر تکرارش می‌کردند تا شیره‌اش کشیبده شود اما باز هم این دو نفر سر این مساله، اندازه را رعایت کرده‌اند...

  - این‌‌ همان کلید و رمز موفقیت این دو نفر است. آقایان جبلی و طهماسب در حالی که آدم‌های فوق العاده‌ای هستند و در تاریخ نمایش ایران و حتی جهان نمونه ندارند (چون با این امکانات دارند این کار را انجام می‌دهند) اما اینقدر آدم‌های واقع بینی هستندکه دچار هیچ باور فوق العاده‌ای درباره توانایی‌های خودشان نمی‌شوند. کارشان مثل راننده ماشین‌های فرمول یک می‌ماند. راننده‌ای که دیگر اینقدر به ماشین و رانندگی مسلط است که درگیر مسائل عادی نمی‌شود. حالا با مهارتش می‌تواند یک چرخ رانندگی کند یا هر اتودی که می‌خواهد بزند. کاش مسوولین نگذارند این میزان خلاقیت در پروسه‌های اداری تلف شود و کاش این همه مهارت را باور و درک کنند. این دو نفر برای هر بخش زحمت می‌کشند و در پروسه زمانبندی فشرده قرار می‌گیرند. در نوروز ۹۱، ما دو روز از پخش عقب‌تر بودیم. این فاجعه است برای چنین برنامه خلاقه‌ای. با روزی ۱۲ ساعت کار ذهن‌ها چقدر می‌تواند خلاق باشد؟ انگار جلوی خلاقیت هفت تیر کشیده‌ای. تازه این گروه از سر فیلمی می‌آمدند. در شکل عادی‌اش باید دو ماه کامل استراحت می‌کردند اما بلافاصله مجبور شدند به کار برنامه عید بپردازند.

  * راستی موقع شروع مجدد کلاه قرمزی، این نگرانی یا سوال برایشان وجود نداشت که آیا باز هم موفق می‌شود؟

  - حتما این اضطراب وجود داشت. آقای انتظامی می‌فرمایند اگر روزی جمله‌ای را خواستی بگویی و دیدی اضطراب نداری، بدان بد‌ترین عکس العمل ممکن را شاهد خواهی بود. شاید دعوت از مجموعه‌ای از نیروهای جدید دقیقا به همین دلیل بود؛ نمی‌خواهند دوباره‌‌ همان کار‌ها را تکرار کنند. خود آقای طهماسب می‌گویند اگر ما دوربین را بگذاریم و از تمرین‌هایمان فیلم بگیریم، بهترین آیتم می‌شود. کاملا هم درست است اما این دو نفر به این قانع نیستند چون دستشان پر است. در تمام این سال‌ها که ما فکر می‌کردیم کار نمی‌کنند، داشتند کار می‌کردند. آقای طهماسب چندتا دفترچه دارند که از همه چیز یادداشت برمی دارند. آقای جبلی هم بسیار آدم دقیقی است و بسیار نگاه موشکافانه‌ای دارد. این دو نفر دنبال این هستندند که کارت در حدی که دوست دارند انجام شود و تا حد امکان به فرم‌های جدید برسند. برای فیلم واقعا بیشتر از یک ماه برای پیدا کردن جلوه‌های ویژه قابل باور تست زدند و نمونه دیدند که در انت‌ها هیچ کدام برای نتیجه کار تضمین کافی را ندادند. یا مثلا آقای طهماسب در آیتم‌های عید، به حرکت عروسک‌ها پرسپکتیو داده‌اند. اینکه دوتا عروسک جلو حرکت کنند و دوتای دیگر آن پشت. تازه ایده آلشان این بود که به تصویر عمق هم بدهند که هنوز به آن نرسیده‌اند.

  * این ویژگی‌هایی که می‌گویید خیلی جذاب است. انگار هنوز اشباع نشده‌اند.

  - من هنوز معتقدم این آدم‌ها می‌توانند برای ده سال و ده سری دیگر کار کنند. البته به شرطی که ازشان انرژی مضاعف گرفته نشودکه می‌شود! ایده‌ها، عروسک‌ها و شخصیت‌هایی بیشتر از این را در ذهنشان دارند. این کار زمانبندی و روان‌شناسی دارد. آقای طهماسب و جبلی روانشناس‌های خیلی بزرگی هستند. خیلی خوب می‌دانند که چه چیزهایی بچه‌ها را اذیت می‌کند و چه چیزهایی بزرگتر‌ها را خوشحال. مجموعه این‌ها می‌شود که بگویند برای این عروسک همینقدر بس است. همین میزان از اتفاق و شوخی درست است. می‌دانم یک عالم از ایده‌های دیگر در ذهنشان هست که هنوز انجام نشده و می‌تواند بیننده‌ها را سورپرایز کند.

  * ما در دهه شصت، شخصیت‌های عروسکی زیادی داشتیم که در خاطرمان ماندند. مثل «هادی و هدی»، یا عروسک‌های «خونه مادر بزرگه». اما هیچ کدام مثل کلاه قرمزی در دل و فرهنگ مردم نفوذ نکردند و ماندگار نشدند. به نظرتان راز بقای این شخصیت چیست؟

  - به خاطر اینکه شخصیت کلاه قرمزی نزدیک‌ترین شخصیت به کودکی است که ما تجربه کرده‌ایم. تنها کودکی که صادقانه کودکی می‌کند. باور ما درباره بقیه عروسک‌ها، دادن الگوست مثل بحث تبلیغات ماست. در تیزرهای ما هنوز این باور وجود ندارد که گاهی ضد تبلیغ اثر بیشتری از خود تبلیغ دارد. در حالی که کودکی یعنی همین. کودکی که انواع و اقسام شیطنت‌ها را انجام می‌دهد و در کلام از منطق جادویی خودش استفاده می‌کند، نه سرفصل‌های کتاب‌های تربیتی. این استادی و توانایی منحصر به فردی است که این دو هنرمند و مخصوصا آقای جبلی در پرداخت و نگاه به این شخصیت دارند. وقتی این عروسک بالا می‌آید، گاهی چیزهایی از آقای جبلی می‌شنوید که فکرش را نمی‌کنید! انگار کلاه قرمزی از درون آقای جبلی سربرمی آورد. یعنی اصلا اینطور نیست که آقای جبلی تکه‌هایی را در طول روز می‌گوید و محصولش می‌شود کلاه قرمزی.

  * خود آقای جبلی آدم شوخ طبعی است؟

  - آدم طنازی هستند و هر چه هم با ایشان صمیمی‌تر شوید، شوخ طبیعی منحصر به فرد‌تر و بیشتری ازشان می‌بینید. با این حال هر دوشان آدم‌های کم حرفی هستند، ولی گیرایی فوق العاده‌ای دارند. نکته مفهومی که الان به ذهنم رسید این است دیدن کلاه قرمزیِ تنها در کادر هیچ وقت جذاب نیست. پدیده‌های این برنامه و فیلم، «کلاه قرمزی و آقای مجری» در کنار هم هستند. اصلا کلاه قرمزی در ری اکشن‌های آقای مجری است که معنی می‌دهد.

  * قصه «کلاه قرمزی و بچه ننه» چطور شکل گرفت؟

  - آقای طهماسب و جبلی حداقل پنج فیلمنامه به اسم «کلاه قرمزی و بچه ننه» دارند! سال ۸۸ که شخصیت پسرعمه زا خیلی گل کرد، صحبت پیش آمدکه چطور او وارد قصه این فیلم شود. طبیعتا آن سال امکان ساخته شدن فیلم وجود نداشت و ما از این فرصت برای وارد کردن شخصیت جدید و پرهیاهوی پسر عمه زا به داستان استفاده کردیم. سال ۸۹ ورژن دیگری نوشته شد و سال بعدش اتودهایی با عروسک‌های جدید زدیم اما احساس کردیم بی‌خودی فقط شخصیت‌ها را وارد قصه می‌کنیم چون بالاخره اصل قصه رابطه کلاه قرمزی و بچه ننه است. عروسک بچه ننه‌‌ همان پارسال ساخته شد. زمستان ۹۰ کار جدی شد و پایان فیلم برداری به تمرین سریال نوروز ۹۱ چسبید. طبیعتا هیچ یک از عروسک‌هایی که عید امسال دیده شدند امکان حضور در فیلم را نداشتند. کار جذابی هم که انجام شد، این بود که اوایل سال، صدای کل فیلمنامه با صداپیشه‌ها ضبط و تدوین شد. یعنی الان از کل فیلمنامه یک نوار صوتی موجود است که زمانبندی و شوخی‌ها در آن درآمد و خیلی تجربه جذابی بود.

  * اینجا هم بداهه‌پردازی داشتید؟

  - نه. نمی‌توانست بداهه‌پردازی داشته باشد. به خاطر همین، فیلمنامه کامل و بسته‌ای وجود داشت. برای بداهه پردازی‌ها حتما باید قبل از نوشتن فکر می‌شد. البته آن ضبط صدا خیلی به ما کمک کرد که کجا‌ها می‌توانیم کم و زیاد کنیم.

  * موقعیت‌های بامزه فیلم از تلویزیون خیلی کمتر است.

  - بله، این کار‌ها کاملا خواست آقای طهماسب بود. می‌خواستند فیلم کمی غمگین‌تر باشد وگرنه کیست که نداند در پادگان چقدر می‌توان شوخی کرد؟ اینکه چرا می‌خواهند چنین برآیندی داشته باشند را خودشان باید توضیح بدهند ولی کاملا آگاهانه نمی‌خواستند و قصدشان، کاملا این پایان و این جنس تاثیر بوده. بخش‌هایی از آن هم تحمیل شرایط سخت تولید و شرایط زمانی و مکانی بود.

  * چرا شوخی‌های بودار (!) در فیلم اینقدر زیاد است؟

  - یادمان نرود ما مخاطبان کودک هم داریم که از جنس عروسک بازی و عروسک‌های زنده لذت می‌برند. به نظر من شوخی بودار نداریم. هر شوخی اگر با بستر مناسب و با ذهنیت سالم در شرایط یک موقعیت تنیده شده باشد، شوخی درستی است. یعنی نباید از جای دیگر قرضش بگیری و بی‌آنکه لزومش را ایجاد کرده باشی، استفاده کنی. این عروسک‌ها، بچه‌هایی هستند که موقعیت‌های نمایشی دارند.

  * فیلم‌های دیگر این دو نفر مثل «دختر شیرینی فروش» خیلی بهتر از این فیلم آخری هستند. فکر نمی‌کنید کاراک‌تر کلاه قرمزی بیشتر مناسب مدیوم تلویزیون است تا سینما؟

  - اول بگویم من فقط به عنوان آدمی که به آن‌ها کمی نزدیک‌تر هستم حرف می‌زنم وممکن است اصلا صحبت‌های من را رد کنند! اولا مخاطب این فیلم‌ها کاملا با هم فرق دارند؛ در ثانی واقعا معتقدم این کاراک‌تر در هر مدیومی به اندازه‌‌ همان مدیوم جذاب است اما در فیلم کلا قاعده بازی عوض می‌شود. مقوله سینما برای آقای طهماسب و جبلی کاملا بستر و مقوله‌ای جدا از تلویزیون و مخاطب آن است. اگر به آقای جبلی امکانات بدهید، فیلم رمانتیک و آرامی مثل «خواب سفید» می‌سازند. نقاشی‌ها و عکس‌هایشان کاملا در فضای دیگری است. یا برای آقای طهماسب نگاه به سینما خیلی جدی‌تر است. نه اینکه آن کار برایشان شوخی باشد اما زاویه دید دیگری دارند. به خاطر همین در سینما با گرامر دیگری مواجه می‌شوند. الان هم اگر فیلم را دیر‌تر می‌ساختند ممکن بود باز سنگین‌تر باشد. به خاطر حال و مودی است که سازنده‌هایش دوست دارند و دوست دارند این حال را انتقال بدهند. این را شخصا اعتقاد دارم که حال امروز آقای طهماسب در این فیلم مست‌تر است و اگر سال بعد این فیلم ساخته می‌شد، همانطور که گفتم، قطعا غمگین‌تر می‌شد.

  منبع: روزنامه همشهری جوان (پیاده شده توسط: پرهام موسوی/کافه سینما)
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:

کانال تلگرام مشهد سینما کانال اینستاگرام مشهد سینما
تجهیزات آشپزخانه های صنعتی تجهیزات هتلی عطر روحانی تبلیغات

Copyright @ 2012 Mashhad-Cinema.All Rights Reserved /
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طراحی وبسایت مهام