فیلم های روی پرده پردیس اطلس

فیلم های روی پرده هویزه

فیلم های روی پرده سیمرغ

فیلم های روی پرده پیروزی

فیلم های روی پرده آفریقا

فیلم های روی پرده قدس

مشهد سینما
 • پرونده کامل "محمد رسول الله" در مشهد سینما

  ۱۳۹۴/۰۶/۰۷
  تعداد نظر :(#)

  پرونده کامل "محمد رسول الله" در مشهد سینما


  از اعتراض روزنامه های عربستان تا تشویق و تعجب منتقدان در مونترال کانادا / هزینه ساخت ، عوامل تولید ، حاشیه ها و . . ./ همه و همه در پرونده کامل مشهد سینما / به همراه تصاویر و ویدئو ها

 • محمد رسول الله فیلمی است ساخته مجید مجیدی و محصول سال ۱۳۹۳ که داستان زندگی پیامبر اسلام را روایت می‌کند. این فیلم در ۳۳ امین جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۹۳ برای اولین بار اکران شد.
  اکران سراسری آن از چهارم شهریورماه همزمان با میلاد حضرت امام رضا علیه السلام در سراسر ایران آغاز شده و اکران بین‌المللی آن از ۵ شهریور ماه همزمان با جشنواره مونترال آغاز گردید.
  پیش بینی شده است که این فیلم با سطح بالای تکنولوژی بکار رفته در آن صنعت سینمای ایران را متحول کند.
  بناست سه‌گانه‌ای سینمایی و مستقل از هم تولید شود که به مقاطع مختلف زندگی محمد بپردازد. در اولین فیلم، قصه از دوران جاهلیت و شرایط اجتماعی زمان تولد محمد آغاز می‌شود و در ۱۲ سالگی او به پایان می‌رسد.
  آنچه از ابتدا مورد نظر بوده، عرضه این فیلم در ابعاد بین‌المللی و طراحی اثر برای تماشاگر جهانی با هر دین و آئینی است.
  در ساخت این مجموعه همچون سایر فیلم‌های تاریخی سالهای اخیر ایران نظیر ملک سلیمان از عوامل خارجی و در سطح سینمای روز جهان استفاده شده است. فیلم‌برداری این اثر بر عهده ویتوریو استورارو و موسیقی متن آن ساختهٔ ای. آر. رحمان است که هر دو از هنرمندان برنده جایزه اسکار به شمار می‌آیند.
  این فیلم در شهرک سینمایی پیامبر اعظم که در ۵۵ کیلومتری شهر قم قرار دارد، ساخته شده‌است. در این شهرک، ماکت شهرهای مکه و مدینه با مشخصات ۱۴۰۰ سال قبل، در اندازه یک به یک (مختصات واقعی) طراحی و ساخته شده‌است و قرار است پس از پایان فیلمبرداری، از این دکور تحت عنوان شهرک سینمایی پیامبر اعظم برای دیگر پروژه‌های سینمایی دربارهٔ تاریخ اسلام استفاده شود.
  تولید
  پروژه سینمایی محمد به کارگردانی مجید مجیدی پس از حدود سه سال مراحل مقدماتی و پیش تولید در سال ۱۳۸۶ در آستانه آغاز مرحله فیلمبرداری قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی پروژه، اولین مرحله شروع به کار این فیلم از مهرماه سال ۱۳۸۶ با فعالیت گروه تحقیق آغاز و اولین نسخه فیلم نامه نوروز ۱۳۸۸ آماده شد.
  سرمایه‌گذار این فیلم، که شرکت سینمایی نور تابان، وابسته به بنیاد مستضعفان است، هزینهٔ تولید آن را ۶۲۳٫۳ میلیارد ریال اعلام کرده است.[۱] هزینهٔ تولید این فیلم حدوداً ۲۰ برابر پرهزینه‌ترین فیلم ایرانی تا قبل از ساخته شدن آن برآورد شده است.
  فیلمبرداری
  طبق پیش بینی و برنامه ریزی گروه سازنده، دوره پیش تولید پروژه محمد از خرداد ماه ۱۳۸۹ تا شهریور ماه ۱۳۹۰ تعیین شد، تا در پایان این مرحله فیلمبرداری آغاز شد. لوکیشن‌های این فیلم در شهرک سینمایی پیامبر در قم، کویر شهداد کرمان، اطراف عسلویه و آفریقا بوده است. مرحله فیلمبرداری ۶ ماه طول کشید و فیلم برای جشنواره فجر سال ۱۳۹۳ آماده نمایش شد. در طول مدتی که مرحله پس از تولید سپری می‌شود فعالیتهای لازم برای انجام پیش تبلیغات و آماده‌سازی مقدمات پخش جهانی اثر انجام خواهد شد. در هفته وحدت از این فیلم رونمایی خواهد شد.
  ویتوریو استورارو فیلمبردار مطرح ایتالیایی که سه جایزهٔ اسکار را گرفته و به عنوان فیلمبردار با همراهی حمید خضوعی ابیانه کار فیلمبرداری این اثر را انجام خواهد داد. استرارو تا کنون برای سه فیلم شامل «اینک آخرالزمان» (۱۹۷۹)، «آخرین امپراتور» (۱۹۸۷) و «قرمزها» (۱۹۸۱) جایزه اسکار گرفنته است. وی در مصاحبه با باب فیشر در یک مجله سینمایی آمریکایی (MovieMaker) دربارهٔ چگونگی پیوستن به این اثر گفت: «سال ۲۰۱۰ که با رشید بن هادی (کارگردان) در پروژه‌ای در الجزایر همکاری می‌کردم، برای اینکه اسلام را بهتر بشناسم، خواندن کتابی دربارهٔ زندگی پیامبر محمد (ص) را شروع کردم. به محض اینکه خواندن آن کتاب تمام شد، مثل یک رؤیای جادویی ایمیلی دریافت کردم با این مضمون که آیا علاقه‌مند هستم در ساخت بخش اول یک سه‌گانه دربارهٔ زندگی محمد (ص) حضور داشته باشم؟» بدین ترتیب و پس ملاقات مجیدی کارگردان و حیدریان کارگردان فیلم با او در رم، پیوستنش به این پروژه قطعی شد. وی می‌گوید که کتاب نقاشی محمود فرشچیان، منبع الهام ایده‌هایش برای فیلمبرداری این فیلم بوده است.
  جلوه های ویژه
  جلوه‌های ویژه اثر بر عهده اسکات ای. اندرسون برنده اسکار برای طراحی جلوه ویژه «باب» در ۱۹۹۶ است که جلوه‌های ویژه قسمت حمله سپاه ابرهه به مکه را طراحی و اجرا کرده است. وی پیش از این در فیلم‌هایی همچون «ماجراهای تن تن»، «ترمیناتور ۲» «دروازه نهم»، «کینگ کنگ»، «استخوان‌های دوست‌داشتنی» کار جلوه‌های ویژه را بر عهده داشته است و با کارگردانانی همچون استیون اسپیلبرگ، جیمز کامرون و پیتر جکسون را داشته است.
  نام نوشت
  در ۱۷ دیماه ۱۳۹۳ نام نوشت این فیلم در کنار سایر آثار خطاطی مرتبط با آن طی مراسمی رونمایی شد. نام نوشت این فیلم توسط جلیل رسولی از خطاطان ایران انجام شده است. وی در توضیح پیرامون این اثر گفت در کنار ۶ خطاط دیگر برای انتخاب نام نوشت از میان ۲۶۰۰ اثر ارسالی فعالیت کردند اما پس از آنکه مجیدی کارگردان فیلم از هیچ‌یک از آثار منتخب راضی از وی خواست که این کار را بر عهده گیرد. وی گفت: «بیش از ۵۰ سال است که کار خطاطی می‌کنم و خط در دست من مانند موم نرم است اما نگارش اسم اعظم پیامبر برای این فیلم بسیار سخت بود. طرح‌ها و اتودهای بسیاری زدم و نام حضرت محمد (ص) را به اشکال گرافیکی محکمی خطاطی کردم اما در نهایت راضی نمی‌شدم. وی ادامه داد: در نهایت به خود حضرت محمد (ص) توسل کردم و از او کمک خواستم تا مرا یاری کند. یک روز مرکب قهوه‌ای را از میان مرکب‌ها برداشتم و انگشت سبابه خود را داخل مرکب کردم و نام اعظم حضرت محمد (ص) را نوشتم، بعد متوجه شدم که انگشتم می‌لرزد و تعجب کردم... در طول تمام سالهایی که به طور حرفه‌ای خطاطی کرده‌ام دچار این حالت نشده بودم اما بعد متوجه شدم که تنها انگشت سبابه من نیست که می‌لرزد بلکه همه وجودم در حال لرزیدن است. ... پس از آن متوجه شدم همین نام نوشته حاضر همانی است که می‌خواستم.»
  بازدید رهبر انقلاب از پروژه محمد رسول الله
  آیت الله خامنه‌ای روز چهارشنبه ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۱ برای بازدید از صحنه‌هایی از فیلم «محمد رسول الله» (ص) به شهرک لوکیشن این فیلم در بین تهران و قم رفت.
  این بازدید که اولین دیدار آیت الله خامنه‌ای از مراحل تولید یک پروژه سینمایی محسوب می‌شود، نزدیک به ۶ ساعت ادامه یافته است و وی از قسمت‌های مختلف لوکیشن ساخته شده از جمله قسمت شهر مکه، شعب ابی طالب که داخل آن است، دیر بحیرا و قسمت مدینه بازدید کرده‌و در خلال آن با مجیدی (کارگردان)، حیدریان (تهیه کننده)، و دیگر دست اندرکاران پروژه دیدار و گفتگو کرد. سپس آیت الله خامنه‌ای دقایقی در جمع عوامل پروژه سخنرانی کرده و از دست اندرکاران پروژه تقدیر کرد.
  در جریان همین دیدار، سکانس تأثیرگذار ورود آمنه، مادر محمد به شهر مدینه در حضور علی خامنه‌ای و تصویربرداری شده است. همچنین حدود بیست دقیقه از سکانس‌های تدوین شده فیلم برای وی پخش شده است.
  خلاصه داستان
  ابرهه یکی از فرماندهان سپاه حبشه که به فرمان پادشاه حبشه لشکرکشی می‌کند تا خانه خدا را از بین ببرد. ابرهه با چندین هزار نفر با اسب و فیل و تجهیزات به سمت مکه می‌آیند، اما به اراده خداوند در ۳ کیلومتری مکه که حریم مکه محسوب می‌شود، فیل‌ها قدم از قدم برنمی دارند و میلیون‌ها پرنده ابابیل (پرستوهای کوچک) در حالیکه سنگ‌هایی در منقار خود دارند، که این سنگ‌ها، سنگ‌هایی از جهنم است بر سر لشکریان ابرهه فرو می‌ریزد و همه را از بین می‌برد. یکماه بعد از حمله ابرهه، پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) به دنیا می‌آید و فیلم دوران جاهلیت و ظلم و ستمی که به مردم می‌رود را به تصویر درمی آورد و پیامبر که شاهد وقایع تلخ دوران جاهلیت است را تا سن ۱۳ سالگی پیامبر تصدیق می‌کند.
  لیست بازیگران
  علیرضا شجاع نوری در نقش عبدالمطلب
  مهدی پاکدل در نقش ابوطالب
  ساره بیات در نقش حلیمه سعدیه
  مینا ساداتی در نقش آمنه بنت وهب
  محسن تنابنده در نقش ساموئل یهودی
  داریوش فرهنگ در نقش ابوسفیان
  رعنا آزادی‌ور در نقش ام جمیل
  حمیدرضا تاج دولت در نقش حمزه
  صادق هاتفی در نقش بحیرا
  محمد عسگری در نقش ابولهب
  آرش فلاحت پیشه در نقش ابرهه
  جعفر قاسمی در نقش حارث
  پانته‌آ مهدی‌نیا در نقش فاطمه بنت اسد
  نسرین نصرتی در نقش برکه
  بهارک صالح نیا در نقش ثُوَیبه
  علی اصغر خطیب زاده در نقش بنیامین یهودی
  امین آبان در نقش باروخ یهودی
  هادی آقا حسینی در نقش زهیر
  زنده یاد پیروز رفیعی در نقش ربان اعظم
  عوامل تولید
  کارگردان: مجید مجیدی
  نویسنده فیلمنامه: کامبوزیا پرتوی، مجید مجیدی با همکاری حمید امجد
  بازنویسی فیلمنامه: مجید مجیدی، بیژن میرباقری
  مشاور کارگردان: رضا میر کریمی
  کارگردانهای یونیت دوم: بیژن میرباقری، سیروس حسن‌پور
  دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: علیرضا سبزواری، لوکا لاچین (بخش روستای ماهیگیری و بیابان اطراف مکه)
  دستیاران کارگردان: حسن نجفی، بهزاد رفیعی، محسن قرایی
  مدیر فیلمبرداری: ویتوریو استورارو
  فیلم‌بردار: حمید خضوعی ابیانه
  موسیقی: ای. آر. رحمان
  صدابردار: یدالله نجفی
  صداگذار: محمد رضا دباغ دلپاک
  طراح تولید (مدیر طراحی صحنه، دکور و آکسسوار): میلژن کرکا کلژاکویچ
  مدیران و طراحان هنری: محسن شاه ابراهیمی، حمید قدیریان، بابیک برنامیر (بانه)
  طراحی هنری: اصغرنژاد ایمانی، بهزاد آدینه
  طراحی آکسسوار: فرانکو فوماگالی
  طراحی لباس: مایکل اوکانر
  طراحی گریم: جیانتو دروسی
  جلوه‌های ویژه کامپیوتری: اسکات ای. اندرسون
  جلوه‌های ویژه میدانی: استفانو کریدوری، محمدجواد شریفی‌راد
  عکاس: نادر فوقانی
  مدیران تولید: فرزاد پاک، فرهاد کی‌نژاد، مجتبی متولی، محمدرضا منصوری
  مجری طرح آفریقا: فرزاد پاک
  مدیر امور بین‌الملل: محمدرضا تشکری
  تهیه کنندگان اجرایی: پروانه پرتو، علیرضا رضاداد
  مدیر پروژه: محمد مهدی حیدریان
  تهیه کننده و سرمایه‌گذار: شرکت سینمایی نور تابان
  حاشیه ها

  تعدادی از روزنامه‌های چاپ عربستان سعودی به این فیلم اعتراض کرده‌اند.

  فیلم سینمایی محمد رسول الله (ص) رکوردهایی را برای اولین بار در سینمای ایران به جا گذاشته است. رکورد پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران نیز شکسته شد. رحمت‌الله صادقیان رئیس هیئت مدیره شرکت نورتابان اعلام کرد هزینه‌ای بالغ بر ۶۲۳٫۳ میلیارد ریال برای ساخت این فیلم صرف شد. این هزینه تقریباً 10 برابر پرهزینه‌ترین فیلم ایرانی (ملک سلیمان با هزینه ساخت حدود 65 میلیارد ریال) تا قبل از ساخته شدن محمد رسوال الله برآورد شده است. البته فیلم "لاله" نیز که موفق به اکران نشد، حدود 170 میلیارد ریال هزینه ساخت داشت.

  وضعیت اکران این فیلم نیز رکوردی دیگر در سینما ایران به شمار می‌آید. قرار است از روز چهارم شهریور ۱۳۹۴ اکران این فیلم در ۱۴۳ سینمای ایران به طور همزمان آغاز شود.

  تبلیغات محیطی فیلم: تبلیغات محیطی فیلم سینمایی محمد رسول‌الله (ص) با همکاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران در قالب نمایش تعدادی از تصاویر فیلم و احادیثی از پیامبر در تابلوهای تبلیغاتی تهران اکران شد. مجیدی علت ذکر نشدن نام عوامل فیلم در تبلیغات شهری را گرفتن زیبایی عکس‌هایی که مانند تابلوهای نقاشی است دانست. از همین رو تصمیم گرفته شد نام هیچ‌یک از عوامل بر تبلیغات نباشد تا چشم‌انداز زیباتری از عکسهای این فیلم به مردم نشان داده شود.

  تعویق یک روزه اکران؛ مشکل صدا مانع از اکران «محمد رسول‌الله (ص)» شد. محمدرضا صابری در توضیح دلایل تعویق اکران فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله (ص)» گفت: سیستم فنی فیلم براساس سیستم D است درحالیکه سیستم فنی بسیاری از سالن‌های سینمایی سیستم E است و به همین دلیل در آخرین تست‌های فنی مربوط به نمایش متوجه شدیم سیستم صدا مشکل دارد.

  شروع ۱۷۰ میلیونی برای «محمد رسول‌الله(ص)»؛ همایون خزاعی فر مدیر فروش شرکت تولید و پخش نورتابان در خصوص اولین آمار فروش «محمد رسول‌الله(ص)» گفت: شب گذشته سینماهای آزادی، کوروش،پردیس زندگی و تعدادی دیگر از سینماهای تهران و شهرستان سانس فوق العاده در نظر گرفته‌اند که در نوع خود بی نظیر بود، وی ادامه داد: تا این لحظه فروش فیلم تنها در یک روز آن هم در سینماهای تهران بیش از 170 میلیون تومان بوده است که بی سابقه ترین رقم فروش افتتاحیه یک فیلم در سینماهای ایران را به خود اختصاص داده است.
  گزارش مهدی پاکدل از افتتاحیه جشنواره مونترال برای پایگاه اطلاع رسانی فیلم محمد رسول الله
  استقبال بى سابقه از نخستین نمایش جهانى فیلم محمد رسول الله (ص)
  سى و نهمین دوره جشنواره فیلم مونترال کانادا شب گذشته با نمایش فیلم ” محمد رسول الله (ص)” اثر مجید مجیدى،بعنوان فیلم افتتاحیه،کار خود را رسماً آغاز کرد.
  نمایش این فیلم با استقبال بى سابقه ى منتقدین،مهمانان و علاقه مندان جشنواره قرار گرفت.
  فیلم افتتاحیه این دوره جشنواره مونترال با ظرفیت کامل سالن و سپس تحسین حاضرین روبرو شد.
  کارگردان و بازیگران این فیلم در حالى بر روى فرش قرمز جشنواره قرار گرفتند که تعداد اندکى از مخالفین نمایش این فیلم در نزدیکى محل برگزارى مراسم تجمعى برپا کرده بودند ،اما شدت استقبال و رضایت مندى از فیلم به حدى بود که این افراد که شعارهایى علیه مسولان جمهورى اسلامى سر میدادند،با سرافکندگى متفرق شدند.
  پیش از نمایش فیلم ،سرژیک لوزیک ،ریس جشنواره مونترال،نخستین نمایش جهانى فیلم ” محمد رسول الله (ص)” را افتخار ماندگارى براى تاریخ این جشنواره دانست و تاکید کرد ؛ این اشتیاق با فروش کامل تمام ظرفیت نمایش هاى این فیلم اثبات شدنى ست.
  در نشست خبرى رسانه هاى حاضر در جشنواره با کارگردان و بازیگران ،تمامى منتقدان و رسانه هاى حاضر به تحسین فیلم پرداختند ویک منتقد فرانسوى در نشست خبرى پیش از طرح سوالات خود گفت ؛ “آنچه ما با تماشاى این فیلم دریافت کردیم تعجب و شگفت زدگى از اسلام و از بی طرفى سینماى ایران بود،تصورى که از اکنون و با این اثر براى همیشه نگاه ها را تغییر خواهد داد”.
  مجید مجیدى کارگردان فیلم ” محمد رسول الله (ص)” در این نشست با اشاره به قرائت ها و ارائه ى تصویر نادرست از دین مبین اسلام و پیامبر (ص) گفت :
  اسلام،دین رحمت وپیامبر ما پیام آور اخلاق،انسانیت و مهربانى ست و آنچه در دنیاى امروز بنام اسلام توسط گروه هایى چون داعش و دولت هایى که بی رحمانه و خصمانه اسلام ستیزى میکنند نشان داده می شود،هیچ ارتباطى با واقعیت این دین رحمانى ندارد و از اینکه تاکنون جهان اسلام در معرفى شخصیت پیامبر کوتاهى کرده است،اظهار تاسف کرد.
  مجیدى در این نشست توضیحاتى پیرامون مراحل تحقیق،تولید و اکران جهانى این فیلم ارائه کرد.
  و در نهایت تیزر و ویدئوهای فیلم محمد رسول الله

  نمای آغازین ...


  سکانس هایی از این فیلم


  بخشی از پشت صحنه


  مشهد سینما
  7 شهریور 94
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:

کانال تلگرام مشهد سینما کانال اینستاگرام مشهد سینما
تجهیزات آشپزخانه های صنعتی تجهیزات هتلی عطر روحانی تبلیغات

Copyright @ 2012 Mashhad-Cinema.All Rights Reserved /
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طراحی وبسایت مهام