فیلم های روی پرده پردیس اطلس

فیلم های روی پرده هویزه

فیلم های روی پرده سیمرغ

فیلم های روی پرده پیروزی

فیلم های روی پرده آفریقا

فیلم های روی پرده قدس

مشهد سینما
 • از بنام شدن شهید گمنام تا «آزادگی» در نام/ 31 مرداد، ماه عسل «یونس خاک»

  ۱۳۹۲/۰۵/۳۱
  تعداد نظر :(#)

  از بنام شدن شهید گمنام تا «آزادگی» در نام/ 31 مرداد، ماه عسل «یونس خاک»


  بعد از 27 سال، 31 مرداد ماه مراسم نامگذاری سنگ مزار شهید «ایرج خرم‌جاه» با حضور مادر چشم‌انتظارش در گلزار شهدای همدان برگزار می‌شود.

 • چندی پیش برنامه ماه عسل، میزبان محمدجواد زمردیان؛ مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس همدان بود که راوی داستان عجیبی از زندگی خود به مخاطبان برنامه شد.

  محمدجواد 16 ساله معروف به جعفر به اسارت نیروهای بعثی درمی‌آید اما خبری از این قضیه جایی درز نمی‌کند. خانواده وی باور بر شهادتش می‌کنند که پیدا شدن جسدی با شباهت بسیار با فرزندشان، این باور را قطعی می‌کند.

  این شهید بزرگوار، به جای جعفر دفن می‌شود تا خانواده‌ای را به خاطر شرایط خاص پدر و مادر آن، از بلاتکلیفی و بی‌قراری درآورد.

  چهار سال می‌گذرد، جعفر ناگهان به وطن بازمی‌گردد! اینجاست که رازی بر ذهن‌ها می‌نشیند «اگر این جعفر است - که هست- پس او که دفن شد که بود؟ چرا این قدر شباهت؟».

  از آن سال تلاش برای تعیین هویت این شهید بزرگوار شروع می‌شود تا اینکه برنامه ماه عسل با انعکاس این داستان، راه را برای معلوم شدن هویت واقعی این شهید هموار می‌کند و در نهایت با مشخص شدن آن، مرداد، ماه عسل خانواده شهید ایرج خرم‌جاه می‌شود.

  31 مرداد ماه با حضور مادر شهید بر مزار فرزندش، حلاوت این عسل را ماندگارتر می‌کند.

  در همین راستا مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه بعد از حضورش در برنامه ماه عسل، تلاش بیشتری برای یافتن خانواده این شهید بزرگوار صورت گرفت، ضمن تقدیر از اهالی رسانه به ویژه دست‌اندرکاران برنامه ماه عسل، از پیدا شدن این شهید والامقام ابراز خرسندی کرد.

  محمدجواد زمردیان با بیان اینکه پیدا شدن هویت این شهید عزیز با یک عزم ملی صورت گرفت، ادامه داد: به نظر بنده این شهید بزرگوار دارای سه مأموریت بزرگ بود که دو مأموریت را انجام داده و مأموریت آخر با پیدا شدنش محقق می‌شود.

  وی در تشریح این مطلب گفت: مأموریت اول این شهید بزرگ حضور در جنگ برای دفاع از کشور بود، مأموریت دوم آرام کردن دل یک پدر و مادر بود و مأموریت سوم وی نیز این بود که به همگان ثابت کند در عین گمنامی نیز می‌توان بزرگ بود و بزرگ ماند.

  مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس همدان با اشاره به تشکیل کمیته‌ای برای استقبال از مادر این شهید بزرگوار که در 31 مرداد ماه در همدان حضور می‌یابد، ابراز داشت: برنامه‌ریزی‌های لازم برای استقبال باشکوه از مادر شهید خرم‌جاه فراهم شده است.

  وی با بیان اینکه کمیته تبلیغات، تشریفات، اطلاع‌رسانی، فرهنگی و پشتیبانی در این زمینه فعال خواهد بود، ادامه داد: مراسم استقبال ساعت 18 در گلزار شهدا برگزار می‌شود.

  زمردیان ادامه داد: شناسایی هم‌رزمان این شهید بزرگوار نیز در دستور کار است تا از آنها برای حضور در این برنامه دعوت شود.

  وی در بخش دیگری سخنانش با بیان اینکه نام این شهید بزرگوار بر روی سنگ مزارش که 27 سال چشم‌انتظاری کشید، منقش می‌شود، افزود: روز 31 مرداد ماه شهید گمنام ما بنام می‌شود.

  مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان با بیان اینکه نام این شهید بزرگوار «ایرج» به معنای «آزاده» است، گفت: هم‌زمانی مشخص شدن این شهید بزرگوار در سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی را باید به فال نیک گرفت.

  وی با بیان اینکه خانواده من میزبان خانواده این شهید بزرگوار خواهد بود، افزود: با تفألی به قرآن کریم برای نامگذاری مراسم بزرگداشت تغییر نام سنگ مزار این شهید بزرگوار سوره مبارکه یونس آمد و به همین منظور مراسم «یونس خاک» نام گذاشته شد.

  زمردیان ابراز داشت: به طور حتم مردم شهیدپرور دارالمؤمنین با حضور در گلزار شهدا، استقبال گرمی از این مراسم خواهند داشت.

  شهید ایرج خرم‌جاه متولد 1351 در روستای «سیبستان» از بخش سیف‌آباد هشتگرد استان البرز است و در تاریخ 27 دی ماه 1365 در منطقه عملیاتی شلمچه به درجه رفیع شهادت نائل گشته است.
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:

کانال تلگرام مشهد سینما کانال اینستاگرام مشهد سینما
تجهیزات آشپزخانه های صنعتی تجهیزات هتلی عطر روحانی تبلیغات

Copyright @ 2012 Mashhad-Cinema.All Rights Reserved /
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طراحی وبسایت مهام